Mistrzostwa Europy w Maratonie MTB 2022 i Malevil Cup zbliżają się wielkimi krokami

Pozostał już tylko miesiąc do tego aby Czechy, Góry Łużyckie i Puchar Malevil Cup po raz drugi w historii zostały gospodarzami Mistrzostw Europy w Maratonie.

0

Podczas pierwszej odsłony w 2012 roku Mistrzostwa okazały się wyjątkowo dobre dla czeskich barw, kiedy Kristián Hynek został Mistrzem Europy, a Pavel Boudný zdobył srebrny medal, pozostawiając trzecie miejsce wielkiemu faworytowi, którym był Alban Lakata z Austrii. W kategorii kobiet wyścig rozstrzygnął się na finiszu. Pia Sundstedt z Finlandii zdołała obronić złoto przed Sally Bigham z Wielkiej Brytanii, a brązowy medal zdobyła Silke Schmidt z Niemiec.

Bogaty w wydarzenia program

Wyścigowy weekend rozpocznie się w piątkowy wieczór na Dominikánské náměstí w Jablonné v Podještědí. To wtedy zostaną otwarte Mistrzostwa Europy, a kibice będą mieli okazję poznać największych faworytów. Aby zadowolić zarówno zwykłych rowerzystów, jak i elitę europejskiego kolarstwa górskiego, odbędzie się towarzyszący wyścig Malevil Cup, który potrwa cały weekend.

W sobotę na trasę wyruszą amatorzy. Malevil Cup oferuje sprawdzone trasy o długości 100, 70, 50 i 30 kilometrów i kilkanaście kategorii hobby, w tym popularną kategorię par. W niedzielę odbędą się wyścigi Elity i Mastersów mężczyzn oraz kobiet, którzy będą rywalizować o tytuły mistrzów Europy.

Puchar Malevil i jubileuszowy 20. maraton MTB Mistrzostw Europy UEC odbędą się w dniach 18-19 czerwca 2022 roku.

Każdy może zarejestrować się na Mistrzostwa Europy

Rejestracja internetowa na oba wyścigi jest cały czas otwarta. Jedynym wymogiem umożliwiającym start jest posiadanie ważnej licencji wydanej przez krajowy związek kolarski.

Trasy Mistrzostw Europy

Trasy Malevil Cup oferują najciekawsze tereny gór Łużyckich i Żytawskich. Obejmują one połączenie polnych i leśnych ścieżek, stromych podjazdów, skalistych i korzenistych zjazdów oraz naturalnych „singletrailsów”.

Puchar Malevil tradycyjnie rozpocznie się na placu w Jablonné w Podještědí, co dotyczy także Mistrzostw Europy w Maratonie. Ciekawy fragment pojawia się już na pierwszych kilometrach, a kolarze będą podążać przez Česká bráne i singiel Hrádek nad Nisou. Skarb trasy pojawia się po przekroczeniu niemieckiej granicy. Tutaj zawodnicy będą mieli do pokonania przejazd przez uzdrowisko Oybin oraz wyzwanie w postaci najtrudniejszej wspinaczki na szczyt Hvozd. Wyścig często rozstrzyga się w tym miejscu, a wymagający jest także podjazd pod Luž.

Dla kategorii Elity Mężczyzn i Mastersów do 49 roku życia przygotowano trasę o długości 100 kilometrów i przewyższeniu 2250 metrów. Wymagająca pętla pokaże kto jest najsilniejszy. Trasa dla elity kobiet będzie zaś nieco skrócona, a zawodniczki będą musiały pokonać 90 kilometrów oraz 1980 metrów przewyższenia. Na najbardziej doświadczone wiekiem kategorie Masters kobiet oraz mężczyzn czeka 70 kilometrów i 1550 metrów przewyższenia.

Lista startowa powoli się zapełnia, choć już teraz zawiera znane nazwiska. Tytułów będą bronić Mistrzowie Europy ze Szwajcarii z 2021 roku – Hiszpanka, Natalia Fischer oraz aktualny mistrz świata XCM, Niemiec, Andreas Seewald. Na starcie stanie także Mistrz Olimpijski, Jaroslav Kulhavý, który pomimo zakończenia profesjonalnej kariery nadal rywalizuje w elicie. Nie zabraknie legendy światowego maratonu i pięciokrotnego zwycięzcy słynnego wyścigu Cape Epic, Karla Platta. W zmaganiach weźmie również udział trzykrotny Mistrz Świata, Alban Lakata. Zarejestrowała się już także spora grupa maratończyków w kategorii Masters. Łącznie na kolarzy czeka aż 17 zestawów medali.

Góry Łużyckie i Żytawskie są gwarancją wielu przeżyć w siodle w zróżnicowanym i ciekawym terenie lokalnych szlaków i ścieżek. Dlatego nie przegap trzydniowego programu i poczuj atmosferę Malevil Cup oraz Mistrzostw Europy UEC MTB Marathon!

www.malevilcup.cz

www.facebook.com/malevilcup

www.instagram.com/malevilcup

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here