Puchar Polski XCC/XCO Jastrzębie-Zdrój 2022 | zapowiedź

0
fot. Devil on Bike

Po ostatniej edycji Pucharu Polski XCO w Krynicy-Zdroju nastąpiła ponad miesięczna przerwa w kalendarzu PP. Cykl przenosi się teraz do kolejnej uzdrowiskowej miejscowości, tym razem Jastrzębia-Zdroju. To właśnie tutaj w zeszłym roku po raz pierwszy odbyła się tego typu impreza. W tym sezonie zmagania mają rangę UCI C3, stąd umożliwiają zebranie punktów do międzynarodowego rankingu.

Będzie to wyjątkowy wyścig ze względu na fakt, iż przeprowadzona zostanie osobna rywalizacja w ramach XCC (short tracka). W sobotę kolarze będą walczyć na krótkiej, dwukilometrowej pętli, a cały wyścig zajmie około 20 minut dla danej kategorii. Do startu dopuszczona jest elita kobiet oraz mężczyzn, a także mastersi i juniorzy. Nagrody finansowe są przyznawane w kategorii OPEN za pierwsze trzy miejsca, a elita zbiera punkty do klasyfikacji generalnej. Niedziela przeznaczona jest na zmagania w olimpijskiej formule XCO.

fot. Devil on Bike

Trasa wyścigu zlokalizowana jest praktycznie w centrum miasta, na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Pełna runda liczy 3,8 kilometra i około 130 metrów przewyższenia. Trasa wiedzie wiedzie malowniczymi singlami na których zlokalizowane są podjazdy i elementy techniczne, takie jak rockgarden oraz dropy. W zeszłym roku dodatkowym utrudnieniem był deszcz, który spowodował że na rundzie znajdowało się dużo błota, a zjazdy musiały być często pokonane pieszo. Prognozy pogody wskazują na to, że sytuacja z ubiegłego roku może powtórzyć się w najbliższy weekend.

fot. Devil on Bike

Choć wyścig w Jastrzębiu-Zdroju skupia najlepszych zawodników z kraju, to wystartować może każdy, zarówno osoby z licencją jak i amatorzy. Swoje wyścigi będą miały też najmłodsze dzieci, które wystartują osobno w niedzielę. Wszystkie szczegóły w regulaminie.

Harmonogram – sobota: 
13:30 – XCC (Elita Kobiet, Masters Kobiet)
14:00 – XCC (Elita Mężczyzn, Masters Mężczyzn)
16:00 – wyścig XCO (Masters, Amator)
17:45 – dekoracje

Harmonogram – niedziela:
9:30 – Junior młodszy
10:45 – Elita kobiet, Juniorka, Juniorka młodsza
12:30 – Elita mężczyzn, Junior
14:30 – Młodzik, Młodziczka
15.00 – Dziki, Petardy
15:30 – Żak, Żakini
16.00 – Start pozostałych kategorii dziecięcych
16:30 – Dekoracje

fot. Devil on Bike

W zeszłorocznej rywalizacji elity triumfował Krzysztof Łukasik przed Jakubem Zamroźniakiem oraz Stanisławem Nowakiem. W gronie kobiet najlepsza była za to Gabriela Wojtyła, która pokonała Milenę Drelak oraz Antoninę Białek. Rywalizacja na pewno będzie bardzo wyrównana, a frekwencja może być wyższa niż w zeszłym roku, kiedy w wyścigu wystartowało około 300 osób. Lista startowa powoli się zapełnia.

Zapisy on-line dostępne są na stronie internetowej dostartu.pl do 26.05.2022 r., do godziny 23:59.

fot. Devil on Bike

Co ważne dla kibiców, na drugi dzień zmagań planowana jest relacja z live z całości rywalizacji – śledźcie stronę na Facebooku oraz stronę internetową!

Zawody organizuje MTB Pressing Team pod honorowym patronatem Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anny Hetman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here