Podwójny dublet | podsumowanie Pucharu Świata XCC/XCO/DH Leogang 2022

0

Leogang to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Pucharu Świata. Bliskość Alp sprawia, iż miejscowość jest jednym z najpopularniejszych ośrodków kolarstwa górskiego w Austrii. Z drugiej strony ma to znaczenie w kontekście trasy wyścigu – ta jest naprawdę wymagająca i obfituje w długie oraz strome podjazdy, których pokonanie wymaga dużej wydolności oraz wytrzymałości. Pełna pętla to 3,7 kilometra oraz 220 metrów przewyższenia.

Wielu zawodników przyjechało do Leogang już kilka dni przed rozpoczęciem zmagań. Treningi na trasie odbywały się w trudnych warunkach atmosferycznych, ponieważ niemal przez cały tydzień padał deszcz, a podłoże zamieniło się w błoto. Z biegiem czasu trasa jednak znacznie przeschła i stała się dużo szybsza niż wcześniej, przez co tempo wyścigu było naprawdę wysokie.

Piątkowy short track 

Jak zawsze zmagania rozpoczął wyścig XCC. Tym razem trochę nietypowy, ponieważ na pętli znajdowały się dwa długie podjazdy, stąd różnice pomiędzy poszczególnymi zawodnikami były większe niż zazwyczaj w tej konkurencji. Wśród kobiet przewagę szybko zbudowała Loana Lecomte, która zdobyła kilka sekund nad Anne Terpstrą oraz Caroline Bohe. Pierwszy raz w zmaganiach XCC wzięły udział Aleksandra Podgórska (Kross Orlen Cycling Team) i Gabriela Wojtyła (Superior Zator), które zajęły odpowiednio 31 i 34 miejsce. Wyścig elity mężczyzn zdominował Mathias Flückiger, który na solo przeciął linię mety. Drugi był Vlad Dascalu, a trzeci Vital Albin. Bartłomiej Wawak zakończył zmagania na 14 pozycji.

Finały DH

W piątek kolarze specjalizujący się w downhillu mieli okazję rywalizować w eliminacjach, które wyłoniły najlepszych kolarzy kwalifikujących się do finału. To właśnie na tym etapie zmagania zakończyli Polacy reprezentujący drużynę Gravity Revolt/Antidote Bikes: Kacper Gawlak-Socka zajął 49 miejsce w gronie juniorów, a w elicie 123 był Damian Konstanty, który wyprzedził Wojciecha Ranosza sklasyfikowanego na 130 pozycji.

W finałach elity triumfowali Camille Balanche oraz Matt Walker, a w kategoriach juniorskich najlepsi okazali się Phoebe Gale i Jordan Williams.

Niedziela – cross country! 

O poranku w niedzielę na starcie w Leogang pojawiły się kategorie U23. Jako pierwsze na trasę ruszyły orliczki i tutaj małe zaskoczenie zafundowała Puck Pieterse, która na finiszu wyprzedziła niepokonaną do tej pory w Pucharze Świata Line Burquier. Trzecie miejsce zajęła Olivia Onesti. Bardzo dobrą, jedenastą pozycję wywalczyła Matylda Szczecińska (Kross Orlen Cycling Team). W gronie orlików absolutnym dominatorem jest Martine Viadurre Kossmann, który odnotował czwartą wygraną w PŚ nie dając rywali najmniejszych szans na zwycięstwo. Na podium stanęli także Włosi, czyli Simone Avondetto oraz Filippo Fontana. Polacy nie startowali.

Lokalni kibice, którzy pojawili się na wyścigu elity kobiet, byli skupieni na dwóch reprezentantkach gospodarzy – Laurze Stigger i Monie Mitterwallner. Niestety kilkadziesiąt metrów po starcie Mona upada przez błąd innej zawodniczki i spostrzega, że ma defekt roweru. Do boksu nie jest daleko, ale zawodniczce nie uda się już nadrobić starty i skończy wyścig na 15 miejscu. Z przodu za to Loana Lecomte, która sama odjeżdża na trzecim okrążeniu i już nikt nie jest w stanie odebrać jej (podwójnego) zwycięstwa. Drugie miejsce utrzymuje Jenny Rissveds, a trzecie na ostatniej pętli wydziera Laura Stigger. Polki poza pierwszą trzydziestką: Gabriela Wojtyła (Superior Zator) na 35 pozycji, Paula Gorycka (Strüby-Bixs Team) na 40, Aleksandra Podgórska (Kross Orlen Cycling Team) na 44, a Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski) na 50.


W wyścigu elity mężczyzn nie ma żadnych kalkulacji. Kilkukrotnie można zauważyć spektakularne ataki Szwajcarów, na które nie są w stanie odpowiedzieć pozostali zawodnicy. Perfekcyjny weekend odnotowuje Mathias Flückiger, który bezbłędnie jedzie cały wyścig i do zwycięstwa w short tracku dorzuca triumf w cross country. Na drugim miejscu Nino Schurter, a na trzecim Alan Hatherly. Bartłomiej Wawak (Kross Orlen Cycling Team) zalicza kolejny dobry start ze światową czołówką i dojeżdża do mety na 18 miejscu. Filip Helta (Kross Orlen Cycling Team) i Karol Ostaszewski (JBG2 Cryospace) unikają dubla i zostają sklasyfikowani na 56 i 62 miejscu.

 

Szczegółowe wyniki

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nadal prowadzą Rebecca Mcconnell oraz Nino Schurter. Kolejna okazja do sprawdzenia swoich możliwości za miesiąc w Lenzerheide.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here