Zapowiedź Mistrzostw Europy XCO/XCC/XCE/XCR | Anadia, Portugalia 2022

0
fot. https://uec.ch/en/event/167/2022-uec-mtb-jun-u23-european-championships

W tym roku Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim rozdzielone są ze względu na kategorie wiekowe. Już jutro w Portugalii rozpoczynają się ME dla kategorii juniorskich oraz U23, choć swój wyścig short tracka i eliminator będzie miała także elita kobiet i mężczyzn. Nie zabraknie również sztafety drużynowej i związanych z nią mnóstwa emocji.

Tego typu imprezy zazwyczaj pomijane są przez najlepszych europejskich kolarzy, którzy wolą skupić się na treningach przed ważniejszymi wyścigami, takimi jak Puchary Świata, Mistrzostwa Świata czy też Igrzyska Olimpijskie. Na próżno szukać więc na listach startowych największych gwiazd, ale nie oznacza to, że nie będzie z kim walczyć. Taka kolej rzeczy oznacza także większe szansę Polek i Polaków.

Czterokilometrowa pętla do XCO jest mocno pofałdowana, z czego wynika jej interwałowy charakter. Długie i sztywne podjazdy na pewno będą sprzyjać wytrzymałym zawodnikom, a na przeszkodach technicznych trzeba będzie zachować dużą uwagę. Elementy takie jak dropy, duże kamienie czy też belki mogą przypominać te, które znamy chociażby z IO w Londynie czy Rio de Janeiro. Otwarty teren oraz wysokie temperatury mogą także wpływać na warunki rozgrywanych zmagań.

W walce o 11 tytułów Mistrza Europy zobaczymy kolarzy z 29 europejskich krajów. Rywalizacja rozpocznie się od juniorskiego short tracka, a zakończy na wyścigach cross country młodzieżowców.

Czwartek, 30 czerwca
11:30 – 12:15 – Juniorki, Short Track (XCC)
13:30 – 14:15 – Juniorzy, Short Track (XCC)
15:30 – 16:15 – Elita kobiet, Short Track (XCC)
17:30 – 18:15 – Elita Mężczyzn, Short Track (XCC)

Piątek, 1 lipca
11:30 – 13:00 – Sztafeta drużynowa (XCR)
18:15 – 19:00 – Eliminator (XCE), Finały

Sobota, 2 lipca
11:00 – 12:15 – Juniorzy, wyścig Cross Country (XCO)
14:00 – 15:15 – Juniorki, wyścig Cross Country (XCO)

Niedziela, 3 lipca
11:00 – 12:30 U23 Kobiet, wyścig Cross Country (XCO)
14:00 – 15:30 U23 Mężczyzn, wyścig Cross Country (XCO)

Kadra Polski na starcie

W gronie kategorii juniorskich możemy wypatrywać Natalii Grzegorzewskiej (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), Kingi Żur (Świętokrzyskie Cycling Academy), Mateusza Szyszko (Warszawski Klub Kolarski) oraz Maksymiliana Wiśniowskiego (RK Exclusive Doors MTB Team). W stawce orlików i orliczek rywalizować będą: Matylda Szczecińska (Kross Orlen Cycling Team), Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team), Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski) oraz Łukasz Helizanowicz (KS Luboń Skomielna Biała). Na liście startowej short tracka elity mężczyzn widnieje także Karol Ostaszewski (JBG2 Cryospace).

Wyniki będą dostępne tutaj. Na ten moment nie ma informacji o ewentualnej relacji live.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here