Maratony Kresowe w Gminie Chełm

0

Rowerowe ściganie z cyklu Maratony Kresowe MTB przeniosło się na Lubelszczyznę do Janowa w Gminie Chełm. Dwunastą edycję wyścigu na Pagórach Chełmskich wygrał Adam Mandziak z Gminnego Klubu Kolarskiego Peleton Okszów. Wśród kobiet najszybsza była Urszula Potocka (AGR Podlasie).

Trasa wyścigu została niemal w całości poprowadzona przez obszar leśny w okolicy Kumowej Doliny. Nie było na niej praktycznie płaskiego odcinka. Nie zabrakło też bardzo ciekawego, technicznego odcinka w okolicy chełmskiej strzelnicy, który z powodzeniem mógłby się znaleźć na rundzie wyścigu XCO. To właśnie tam rozstrzygały się losy wyścigu. Na metę kolarze docierali pojedynczo, w sporych odstępach czasowych. Zawodnicy dystansu Maraton mieli do pokonania około 50 km i blisko 1000 metrów podjazdów. Przebieg trasy przygotował klub kolarski Gminy Chełm GKK Peleton Okszów pod wodzą Wiesława Wójtowicza. I zapewne znakomita znajomość trasy zadecydowała o wygranej zawodnika gospodarzy Adama Mandziaka, który na mecie osiągnął trzy i pół minuty przewagi nad Michałem Cieślakiem (IBOX M LIGA RACING TEAM). Trzecie miejsce zajął Łukasz Michaluk (ROSTI MTB TEAM).

Także w Półmaratonie zwycięzca Dawid Bojarczak (MILSPORT TEAM) wygrywał po samotnej jeździe przez większość dystansu. Ponad minutę do zwycięzcy stracili Tomasz Siewierski i Kamil Łuczkiewicz, obaj reprezentujący drużynę Vortune Equity Bike Team. Podsumowując wyniki Półmaratonu nie sposób nie wspomnieć o sportowym sukcesie gospodarza wyścigu, wójta Gminy Chełm, Wiesława Kociuby, który wywalczył pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Urszula Potocka (AGR Podlasie), która osiągnęła blisko siedem minut przewagi nad Pauliną Hryszko (Dabarti Cycling Team). Trzecie miejsce zajęła zawodniczka gospodarzy, Katarzyna Ludynia (GKK PELETON OKSZÓW).

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich rowerzystów. Przed wyścigami głównymi wystartowały dzieci w wieku przedszkolnym na dystansie Mikro Biciklo. Wyścigowi jak zawsze towarzyszyły ogromne emocje rodziców. Dzięki patronowi rywalizacji HurtowniaZabawek.pl Nadleśnictwu Chełm, każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal i upominek, aby pierwsze zawody w życiu pozostawiły miłe wspomnienia.

Dzieci w wieku 7-12 lat startowały w wyścigu Mini, który w Janowie liczył 7 kilometrów. Dla najmłodszych uczestników nie był to łatwy wyścig, gdyż trasa była wymagająca, z blisko kilometrowym podjazdem do mety. Klasą dla siebie w tym wyścigu był Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI), który kolejnego zawodnika pokonał z przewagą blisko trzech minut. Wśród dziewczynek nieprzeciętny talent potwierdziła Urszula Lulkiewicz (3T Białystok), dla której jest to dopiero pierwszy sezon startów w wyścigach rowerowych.

Dla Młodzików, czyli zawodników w wieku 13 i 14 lat oraz początkujących zawodników dedykowany jest wyścig FIT. W bieżącym sezonie organizatorzy Maratonów Kresowych podnieśli trudność tras dla tej rywalizacji. W Janowie na dystansie 16,5 km zawodnicy mieli do pokonania około 300 metrów przewyższenia. Wyścig zdominowali młodzicy z drużyny MTB EŁK-PROSTKI. Wśród chłopców wygrał Maksymilian Wierzbicki, zaś wśród Młodziczek najlepsza była Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI).

Przed wyścigami rowerowymi na tych samych trasach rywalizowali biegacze w ramach cyklu Kresowe Trail. Dodatkowo prowadzona jest także rywalizacja Dual dla zawodników, którzy wystartują w biegu Szpurt na dystansie 7 km i rowerowym Półmaratonie 32,5 km. W Janowie najlepszym “kombinatorem” okazał się Dariusz Jelski (WestRock Bike Team). Wśród kobiet statuetkę za pierwsze miejsce odebrała Ewa Tarnowska (Lubelska Grupa Triathlonu). Niesamowitym wyczynem popisał się Kamil Borowski (Chełm Biega), który najpierw wygrał bieg Wertep na dystansie 16,5 km, a następnie wystartował w rowerowym Maratonie zajmując 6. miejsce Open. Na mecie został uhonorowany statuetką Super Dual.

Współorganizatorem wyścigu był Urząd Gminy Chełm. Organizację wydarzenia wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami cyklu Maratony Kresowe są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Augustowianka, Waszczukowe i HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe i biegi Kresowe Trail zostaną rozegrany w Narewce z trasą w Puszczy Białowieskiej w niedzielę 7 sierpnia. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki – Maraton Kresowy – Janów (Gmina Chełm) – „O Niedźwiedzi Pazur”

Maraton

 1. Adam Mandziak (GKK PELETON OKSZÓW) – 1:56:01
 2. Michał Cieślak (IBOX M LIGA RACING TEAM) – 1:59:30
 3. Łukasz Michaluk (ROSTI MTB TEAM) – 1:59:46

Półmaraton – Mężczyźni:

 1. Dawid Bojarczak (MILSPORT TEAM) – 1:16:07
 2. Tomasz Siewierski (Vortune Equity Bike Team) – 1:17:22
 3. Kamil Łuczkiewicz (Vortune Equity Bike Team) – 1:17:46

Półmaraton – Kobiety:

 1. Urszula Potocka (AGR Podlasie) – 1:31:55
 2. Paulina Hryszko (Dabarti Cycling Team) – 1:38:44
 3. Katarzyna Ludynia (GKK PELETON OKSZÓW) – 1:39:15

FIT – Mężczyźni:

 1. Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK-PROSTKI) – 41:28
 2. Sebastian Szumski (MTB EŁK-PROSTKI) – 45:13
 3. Jakub Cimek (GKK PELETON OKSZÓW) – 46:18

FIT – Kobiety:

 1. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) – 48:54
 2. Amelia Kokot (GKK PELETON OKSZÓW) – 56:14
 3. Joanna Rogowska (PIE3CKI TEAM ) – 57:35

Mini – Chłopcy:

 1. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI) – 19:40
 2. Wojciech Mróz (Szkolna Liga Rowerowa Ze Św. JP II) – 22:22
 3. Filip Misiec (Gkk Peleton Okszów) – 23:14

Mini – Dziewczynki:

 1. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) – 21:11
 2. Anna Supińska (MTB EŁK-PROSTKI) – 21:39
 3. Anna Jelska (3T Białystok) – 24:07

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here