Zapowiedź Mistrzostw Polski XCR/XCC/XCO Boguszów-Gorce 2022 | trasa, faworyci

Drugi rok z rzędu krajowy czempionat w kolarstwie górskim odbędzie się na Dolnym Śląsku, w Boguszowie-Gorcach.

0
fot. Bartosz Bober

W tym sezonie rywalizacja podzielona jest na trzy dni i obejmie aż cztery konkurencje: sztafetę drużynową, sztafetę mieszaną, short track oraz wyścig cross country.

Pętla głównego wyścigu cross country w zdecydowanej większości prowadzi naturalnymi, leśnymi singlami. Runda rozpoczyna się na stadionie aby po chwili przenieść się do lasu w którym kolarze będą musieli zmierzyć się z dużą ilością korzeni, kamieni oraz wymagających podjazdów. Nie zabraknie również rockgardena oraz dropa zlokalizowanego na stadionie. Pełna pętla liczy cztery kilometry i ma około 150 metrów przewyższenia, a duża dostępność najpopularniejszych części trasy jest nie lada gratką dla kibiców.

Trasa short tracka jest znacznie skrócona w porównaniu do pełnego okrążenia, ponieważ liczy jedynie 1,2 kilometra. Nie zabraknie na niej jednak niczego, co byłoby charakterystyczne dla tego typu wyścigów.

fot. //www.gns-race.pl/

Piątek, 22.07.2022r. 

12:30 – XCR (Sztafeta 4 osobowa)
14:30 – Sztafety Mieszane (Młodzik, Młodziczka)
15:00 – Sztafety Mieszane (Junior Młodszy, Juniorka młodsza)
18:00 – Short Track (Elita Kobiet)
18:40 – Short Track (Elita Mężczyzn)

Piątek będzie zapewne dniem pełnym emocji i zaciętej rywalizacji, bowiem tego dnia rozegrane zostaną jedne z najbardziej widowiskowych wyścigów. Zmagania rozpoczną się od rywalizacji sztafet – tytułu bronić będzie klub KS Luboń Skomielna Biała. W sztafetach mieszanych na starcie staną młodsze kategorie, które również uzyskają mistrzowskie koszulki. Wieczorem zostanie rozegrany wyścig XCC, którego formułę kibice na pewno znają z Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Około 20 minut ścigania, krótka i dynamiczna pętla, ataki i finisze – będzie się działo!

Sobota, 23.07.2022r. 

9:00 – Amator (Mężczyźni, Kobiety)
10:00-12:00 – Obowiązkowe konkurencje techniczne dla kategorii Młodzik i Żak
10:15, 10:17 – Masters I, Cyklosport
11:45, 11:47 – Masters II, Masters III
13:15, 13:17, 13:19 – Masters IV, Kobiety Masters, Kobiety Cyklosport
14:30, 14:32 – Młodzik , Młodziczka
15:30, 15:32 – Żak , Żakini
16:30 – Wyścig rodzinny dla pracowników grupy Forvia/Faurecia

O poranku wystartują Amatorzy, a w międzyczasie na płycie stadionu odbywać się będą konkurencje techniczne dla najmłodszych kategorii, według których poszczególni zawodnicy zostaną ustawieni na starcie wyścigu głównego. Później przyjdzie czas na kategorię Cyklosport oraz Mastersów – w gronie Masters I można liczyć na Arkadiusza Paszendę (Pressing Bike System Schody i Drzwi Gromotka Team), Tomasza Niedźwieckiego (Pustuła Team), czy też Mateusza Wielgos (Grupa Kolarska Viktoria Rybnik), ale pretendentów do medalu na pewno jest kilkunastu. Jedna z najsilniej obsadzonych kategorii, czyli Masters II, to starcie między innymi Bogdana Czarnoty (Pho3nix Cycling Team), Remigiusza Cioka (Remik Bike Racing Team) i Szczepana Paszka (Fitwheels/Bikestacja). W Masters III na liście startowej jedynie 10 nazwisk i ciężko wyróżnić jednego lidera. W najstarszej kategorii Masters IV na pewno z jak najlepszej strony będzie chciał pokazać się Jacek Brzózka (JBG2 Cryospace). Wśród kobiet Masters zapewne ujrzymy bezpośrednią walkę pomiędzy Martą Garnek (UKS Dream Bike Bielawa), Adrianną Brodą (Pressing Bike System Schody i Drzwi Gromotka Team) oraz Marią Wyszyńską-Tyniec (UKS Zawojak). Na deser pojedynek żaków i młodzików oraz wyścig rodzinny dla pracowników grupy Forvia/Faurecia.

Niedziela, 24.07.2022r.

10:00 – Junior Młodszy, Juniorka Młodsza
11:30 – Junior
13:30, 13:32 – Elita Kobiet, Juniorka
15:30, 15:32 – Elita Mężczyzn, U23 Mężczyzn

Niedziela to ostatni dzień zawodów. Jako pierwsi na trasę ruszą juniorzy młodsi, a zaraz za nimi juniorki młodsze. Dla tych kategorii wyścig nie nosi rangi Mistrzostw Polski, ponieważ mają one już za sobą zmagania w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Orawce. W biało-czerwonych trykotach do walki o Puchar Prezesa Pzkolu staną reprezentanci Warszawskiego Klubu Kolarskiego, Alicja Matuła oraz Maciej Jarosławski.

Punktualnie o 11:30 sygnał startera usłyszy niezwykle silna i wyrównana stawka juniorów. Wszyscy na pewno pamiętają niesamowite zwycięstwo Filipa Brzóski w zeszłym roku, który jednak w tym sezonie jest już w kategorii orlików. Niezagrożony wydaje się być Mateusz Szyszko (Warszawski Klub Kolarski), ale musi on pojechać bezbłędny wyścig aby nie ulec rywalom – Maksymilianowi Wiśniowskiemu (RK Exclusive Doors MTB Team) oraz Brajanowi Świdrowi (Pho3nix Cycling Team). Zamieszać w stawce może zawodnik gospodarzy, Leszek Jaśkiewicz (Klub Kolarstwa Wałbrzych), w dobrej formie są także Filip Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team) oraz Mateusz Maleszka (Dachland Centrum Rowerowe Olsztyn).

Połączony wyścig elity kobiet i juniorek może być ciekawym porównaniem poziomu tych dwóch kategorii wiekowych. W gronie młodszych zawodniczek przewidujemy pewne zwycięstwo Natalii Grzegorzewskiej (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), która jest świeżo upieczoną medalistką Mistrzostw Europy XCO. W bardzo dobrej formie jest także Kinga Żur (Świętokrzyskie Cycling Academy), a do walki o brązowy medal włączy się na pewno kilka zawodniczek – Katarzyna Praszczałek (RK Exclusive Doors MTB Team), Laura Choma (TSR Choma Team) czy też Tatiana Gromada (Pho3nix Cycling Team).

W elicie kobiet sytuacja nie jest jednoznaczna, ponieważ w tym sezonie na polskim podwórku nie mieliśmy konfrontacji wszystkich czołowych zawodniczek MTB. Wyścig ten może być więc jedną z najciekawszych rozgrywek – zwłaszcza po zakończeniu kariery przez zeszłoroczne medalistki, czyli Maję Włoszczowską i Katarzynę Solus-Miśkowicz. Realne szanse na złoto ma kilka reprezentantek, ale wydaje się, że w najlepszej formie jest Paula Gorycka (Strüby-Bixs Team). Nie będzie jej jednak łatwo z takimi rywalkami jak Gabriela Wojtyła (Superior Zator), Aleksandra Podgórska i Matylda Szczecińska (Kross Orlen Cycling Team) czy też Klaudia Czabok i Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski). W orliczkach „rozdanie” pierwszych dwóch miejsc wydaje się być formalnością i warto zwrócić uwagę na Matyldę oraz Milenę Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team). Pretendentki do brązowego medalu to Julia Zięba (Świętokrzyskie Cycling Academy) oraz siostry ZawiertyMagdalena oraz Patrycja (WKK Wieruszów Wiśniewski MTB Team).

Wyścigi elity mężczyzn oraz orlików ponownie zostaną rozdzielone dwuminutową przerwą, co daje większe szanse na zdobycie medalu w swojej kategorii. Tytułu będzie bronił Bartłomiej Wawak (Kross Orlen Cycling Team), ale za jego plecami cały czas czają się między innymi kolarze JBG2 Cryospace, czyli Krzysztof Łukasik i Karol Ostaszewski. Trasę zna jak własną kieszeń Filip Helta (Kross Orlen Cycling Team), a zaskoczyć mogą chociażby Piotr Brzózka (JBG2 Cryospace), Michał Topór (NS Bikes Trezado) czy też Mateusz Nieboras (Świętokrzyskie Cycling Academy).

W gronie U23 naszym zdaniem Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski) i Łukasz Helizanowicz (KS Luboń Skomielna Biała) będą głównymi rywalami w pogoni za biało-czerwoną koszulką. Do walki o medale mogą włączyć się także zawodnicy drużyny RK Exclusive Doors MTB Team – Krzysztof Klimek oraz Piotr Śliwiński, a czarnym koniem jest wracający po kontuzji Konrad Czabok (Warszawski Klub Kolarski). Jesteśmy także ciekawi występu Filipa Brzóski (Klub Kolarstwa Wałbrzych) który w zeszłym roku triumfował w Boguszowie w gronie juniorów i zna tę trasę jak własną kieszeń.

Listy startowe: Zapisy internetowe na Mistrzostwa Polski MTB 2022 – Datasport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here