Młodzieżowe Mistrzostwa Europy MTB udane dla Polaków | Capriasca 2022

0
fot. Piotr Jarosławski

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy MTB to impreza wyjątkowa. To podczas niej co roku wyłaniani są najlepsi kolarze w Europie w kategorii młodziczek, młodzików, juniorek młodszych oraz juniorów młodszych. Młodzież z kilkudziesięciu krajów rywalizuje w kilkunastu konkurencjach przez pięć dni. Polacy startują w tej imprezie od 2015 roku.

W tym sezonie na starcie również pojawiło się kilka polskich drużyn. Polska wystawiła dwie reprezentacje kadry narodowej U17 wyłonione we wcześniejszych kwalifikacjach oraz klubowe, łączone drużyny złożone z trzech osób – samodzielnie bardzo ciężko rywalizować o czołowe lokaty. A to wszystko pomiędzy takimi nacjami jak Szwajcaria, Czechy, Włochy, Niemcy czy też Austriacy!

Juniorzy młodsi/juniorki młodsze (U17):
1. Kadra Polski – Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), Maciej Jarosławski (Warszawski Klub Kolarski), Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała)
2. Kadra Polski – Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski) Tadeusz Bluszcz (RK Exclusive Doors MTB Team), Kacper Doppke (KS Klif Chłapowo)
3. WKK/SKK – Anna Gaborska (Szczeciński Klub Kolarski), Stefan Mandes (Warszawski Klub Kolarski), Aleksander Struzik (Warszawski Klub Kolarski)
4. Kamyk Radzymin MTB Team – Kamila Klaus, Natalia Dobrzyńska, Michał Gruca

Młodzicy/młodziczki (U15):
1. Warszawski Klub Kolarski – Liwia Michalczyk, Michał Struzik, Maciej Żeszczyński
2. Skład łączony (Kamyk&Mitutoyo&Zawojak)– Karolina Poroś (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin MTB Team), Maksymilian Matyasik (UKS Zawojak)

fot. Piotr Jarosławski

Jazda indywidualna na czas

Pierwszy dzień to rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas. Konkurencja ta miała na celu ustawić kolejność poszczególnych zawodników na starcie sztafety oraz eliminatora. Minutowa czasówka to sprint od samego startu do mety, bez przestrzeni na błędy. Świetnie pojechał Maksymilian Matyasik, będąc trzeci w swojej kategorii, zespołowo zajmując wraz z Karoliną Poroś i Antonim Mrowińskim 10 miejsce. W U17 najwyższą pozycję startową (19 lokata) uzyskał zespół kadrowy w którym jechała Alicja Matuła wraz z Jakubem Półchłopkiem i Maciejem Jarosławskim.

Sztafeta

Najszybszą sztafetą U15 została łączona drużyna Kamyk Radzymin MTB Team, Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław i UKS Zawojak, która zajęła 19 miejsce. W gronie juniorów młodszych świetną postawą wykazał się pierwszy skład kadry Polski, który uzyskał 12 pozycję.

Eliminator

W młodzikach do eliminatora zakwalifikowało się czterech zawodników, którzy uzyskali następujące lokaty: Maksymilian Matyasik (13 miejsce), Maciej Żeszczyński (17 miejsce),
Antoni Mrowiński (36 miejsce), Michał Struzik (54 miejsce).

Świetny wynik osiągnął w juniorach młodszych Jakub Półchłopek, który po bardzo udanych kwalifikacjach i wyścigach eliminacyjnych w małym finale zajął 6 miejsce. Wśród dziewczyn najszybsza była dwunasta Natalia Dobrzyńska.

fot. Piotr Jarosławski

Wyścigi główne XCO

W MME zawodnicy i zawodniczki w wyścigu XCO rywalizują w poszczególnych kategoriach wiekowych podzielonych na roczniki. W U15, w roczniku 2008 ponownie świetną formę zaprezentował Maks Matyasik, który był dziewiąty. Wśród dziewcząt piętnaste miejsce wywalczyła Karolina Poroś. Rocznik 2009 to świetna postawa Michała Struzika, który przekroczył linię mety na ósmej pozycji.

Rocznik 2007 to dziewiąta lokata Aleksandra Struzika oraz 22 miejsce Natalii Dobrzyńskiej.  W kategorii 2006 dziewiąte miejsce wywalczyła Alicja Matuła, a wśród juniorów młodszych najszybszy z Polaków był Jakub Półchłopek, który przekroczył metę jako 19 zawodnik.

Brawa dla młodzieży!

Szczegółowe wyniki znajdziecie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here