Klasyfikacja generalna Pucharu Polski XCO 2022 przed ostatnią edycją

Zapraszamy na krótką analizę sytuacji w klasyfikacji generalnej we wszystkich kategoriach tegorocznego Pucharu Polski w kolarstwie górskim przed ostatnią edycją - UCI C3 JBG2 Wiśniowiec MTB Race

0
autor: Michał Kowol

Rywalizacja w ramach tegorocznego Pucharu Polski XCO zakończy się w ten weekend w Rybniku. W kilku kategoriach w klasyfikacji generalnej mamy już pewne rozstrzygnięcia kto znajdzie się na podium cyklu. W kilku rywalizacja będzie trwała do ostatnich metrów sobotnich oraz niedzielnych wyścigów, a o ostatecznych rozstrzygnięciach zadecydować może wyższe miejsce w ostatnim wyścigu. Wśród Elity dodatkowe punkty z sobotnich wyścigów XCC mogą sporo namieszać!

Przypominamy, że do ostatecznego wyniku w klasyfikacji generalnej liczą się cztery najlepsze rezultaty każdego z zawodników.

DRUŻYNOWA MŁODZIEŻOWA DRUŻYNOWA OPEN

W klasyfikacjach drużynowych teoretycznie wszystko jeszcze może się zdarzyć. W klasyfikacji OPEN praktycznie pewny zwycięstwa może być już Warszawski Klub Kolarski. Podobnie drugiego miejsca pewni mogą być zawodnicy RK Exclusive Doors MTB Team. Ciekawie zapowiada się walka o trzeci stopień podium. Aktualnie zajmuje je ekipa JBG-2 CryoSpace, jednak w ten weekend większa część zespołu bierze udział w Mistrzostwach Świata XCM i najprawdopodobniej nie zdołają utrzymać pozycji na podium. Swoją szanse mają okazje wykorzystać zespoły PHO3NIX Cycling Team i KS Luboń Skomielna Biała. W klasyfikacji młodzieżowej znaczną przewagę ma ekipa Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław. Walki o drugi stopień podium powinniśmy spodziewać się między UKS Zawojak, a Warszawskim Klubem Kolarskim.

MASTERS KOBIET

Jest to jedyna kategoria gdzie wszystkie miejsca na podium klasyfikacji generalnej są już znane. Zwyciężczynią Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 w kategorii Masters kobiet została Marta Garnek (UKS Dream-Bike Bielawa). Drugie miejsce dla Adrianny Brody (PRESSING BIKE-SYSTEM SCHODY I DRZWI GROMOTKA TEAM), a trzecie dla Marianny Wyszyńskiej – Tyniec (UKS Zawojak).

MASTERS II

Ponieważ na liście startowej nie znalazł się drugi obecnie w klasyfikacji generalnej Szczepan Paszek można nieoficjalnie ogłosić, że zwycięzcą Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 w kategorii Masters II został Remigiusz Ciok (Remik Bike). W tej sytuacji szanse na awans na podium mają Bogdan Czarnota (PHO3NIX Cycling Team) oraz Grzegorz Maleszka (Dachland Centrum Rowerowe Olsztyn Team) – jednak on może być najdalej drugi w sobotnim wyścigu.

MASTERS I

W tej kategorii walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej będzie najprawdopodobniej tożsama z walką o zwycięstwo w sobotnim wyścigu. Jeżeli wyścig wygra Arkadiusz Paszenda (PRESSING BIKE-SYSTEM SCHODY I DRZWI GROMOTKA TEAM) to zwycięży także w całym cyklu. Jeżeli jednak wyścig wygra Mateusz Wielgos (Grupa Kolarska Victoria Rybnik) to on zostanie triumfatorem klasyfikacji cyklu. Trzecie miejsce powinien obronić Sławomir Kopka (Remik Bike).

ŻAKINI

Wśród najmłodszej kategorii dziewcząt zwyciężczynią Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 została Natalia Piróg (KS Deichmann SKSM MAT Sobótka). Drugie miejsce zapewniła sobie Dorota Pachocka (Warszawski Klub Kolarski). O ostatnie miejsce na podium powalczą najprawdopodobniej – obecnie trzecia Emilia Wysocka (Warszawski Klub Kolarski) i Natalia Jaros (LKS POM Strzelce Krajenskie).

ŻAK

Jednym z najciekawszych rozstrzygnięć będzie ostateczna kolejność na podium w kategorii Żak. Pewni miejsca na nim są prowadzący Rafał Prokopski (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), drugi obecnie Dawid Bartyzel (UKS Zawojak) oraz trzeci Ryszard Kurpiewski (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław). Szanse na końcowy triumf zachowali wszyscy, jednak aby wygrać klasyfikacje generalną Dawid i Ryszard potrzebują zwycięstwa w Rybniku.

MŁODZICZKA

O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej powalczą Maria Ambrożkiewicz (PHO3NIX Cycling Team) i Karolina Poroś (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), która do wygranej w całym cyklu PP potrzebuje zwycięstwa w Rybniku. Ostatniego miejsca na podium bronić będzie Anna Bielawska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław), a zagrozić może jej Emilia Bindacz (Grupa Kolarska Victoria Rybnik) i, czysto matematycznie (potrzebuje zwycięstwa w Rybniku i słabszych wyników poprzedzających ją koleżanek), Izabela Marek (UKS Zawojak).

MŁODZIK

Zwycięzcą Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 w tej kategorii został Maksymilian Matyasik (UKS Zawojak). Pewni miejsca na podium są drugi obecnie – Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin MTB Team) i trzeci Krzysztof Gdula (PHO3NIX Cycling Team). W zależności od wyników z Rybnika Panowie mogą zamienić się miejscami na podium.

JUNIORKA MŁODSZA

Zwyciężczynią Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 w kategorii Juniorka młodsza została Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski). Druga obecnie Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski) nie znalazła się na liście startowej wyścigu w Rybniku i najprawdopodobniej zakończy zmagania na trzeciej pozycji – w przypadku kiedy Zofia Bluszcz (RK Exclusive Doors MTB Team) stanie na podium edycji w Rybniku. Matematyczne szanse na awans do pierwszej trójki zachowały Kamila Klaus i Natalia Dobrzyńska (obie Kamyk Radzymin MTB Team).

JUNIOR MŁODSZY

Zwycięzcą Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 w kategorii Junior młodszy został Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała). Drugi obecnie Kacper Doppke (K.S Klif Chłapowo) aby obronić swoją pozycje musi skończyć wyścig w Rybniku przed trzecim obecnie Tadeuszem Bluszczem (RK Exclusive Doors MTB Team). Matematyczne szanse na awans na podium zachował Piotr Hankus (PHO3NIX Cycling Team).

JUNIORKA

Bezapelacyjnie zwyciężczynią Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 wśród Juniorek została Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław). Drugiego miejsca na podium klasyfikacji cyklu pewna jest Kinga Żur (Świetokrzyskie Cycling Academy). Także prawie pewna trzeciego miejsca może być Laura Choma (TSR CHOMA TEAM). Jedyną zawodniczką, która może zepchnąć ją z podium jest Tatiana Gromada (PHO3NIX Cycling Team). Stanie się tak jedynie w przypadku zwycięstwa Tatiany w Rybniku i miejsca Laury niższego niż czwarte.

JUNIOR

W tej kategorii walka toczyć się będzie między obecnie pierwszym Mateuszem Szyszko (Warszawski Klub Kolarski), a obecnie drugim Maksymilianem Wiśniowskim (RK Exclusive Doors MTB Team). Zwycięstwo w Rybniku jednego z nich pozwoli na wygranie całego cyklu niezależnie od wyniku tego drugiego. Na trzecim miejscu prawie na pewno cykl zakończy Brajan Świder (PHO3NIX Cycling Team). Małe szanse na awans na podium zachowują jeszcze Filip Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team) i Leszek Jaśkiewicz (KKW Wałbrzych), ale obaj potrzebowaliby zwycięstwa w Rybniku i słabego występu Brajana.

ORLICZKA

Pewna zwycięstwa wśród Orliczek jest Milena Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team). Druga obecnie Magdalena Zawierta (WKK Wieruszów/Wiśniewski MTB Team) ma duże szanse na zachowanie miejsca na podium pomimo nie pojawienia się w Rybniku. Prawdopodobnie na drugą pozycję wskoczy Julia Zięba (Świetokrzyskie Cycling Academy). Matematyczne szanse na awans na podium zachowała także Sandra Meja (LUKS „Rospondek” Zyrowa) – potrzebuje on jednak znaleźć się w Rybniku w najlepszej dwójce.

ORLIK

W tej kategorii będziemy mieli najprawdopodobniej walkę o pierwsze i trzecie miejsce. Drugi obecnie Łukasz Helizanowicz (KS Luboń Skomielna Biała) ma szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej jedynie w przypadku zajęcia jednego z pierwszych dwóch miejsc w Rybniku i braku zwycięstwa prowadzącego obecnie Piotra Kryńskiego (Warszawski Klub Kolarski). Matematyczne szanse na drugą pozycje zachował trzeci obecnie Piotr Śliwiński (RK Exclusive Doors MTB Team). Podobnie szanse na awans na podium zachował jeszcze jego klubowy kolega Krzysztof Klimek (RK Exclusive Doors MTB Team).

ELITA KOBIET

W kategorii Elity w ten weekend do zdobycia jest jeszcze maksymalnie 150 punktów i taka zdobycz pozwala większej ilości zawodniczek myśleć o znalezieniu się na podium klasyfikacji generalnej. W związku z brakiem obecnie drugiej Antoniny Białek (Warszawski Klub Kolarski) na starcie w Rybniku, zwyciężczynią Pucharu Polski w kolarstwie górskim 2022 w Elicie kobiet została Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski). Na drugie miejsce najprawdopodobniej awansuje Gabriela Wojtyła (UKS Sokół Superior Zator), a o trzecie ma szanse powalczyć Mileną Drelak (RK Exclusive Doors MTB Team) – musi jednak zdobyć w najbliższy weekend conajmniej 97 punktów z obu dni.

ELITA M

Aktualnie prowadzący Krzysztof Łukasik (JBG-2 CryoSpace) reprezentuje nasz kraj w ten weekend na Mistrzostwach Świata XCM i nie pojawi się w Rybniku. Dzięki temu minimalne szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zachowuje Karol Ostaszewski (JBG-2 CryoSpace) – musi on jednak wygrać zarówno XCC, jak i XCO w Rybniku. W związku z nieobecnością obecnie trzeciego Pawła Bernasa (JBG-2 CryoSpace) – podobnie jak Krzysztof startującego w Mistrzostwach Świata XCM – awansować na trzecie miejsce sporą szanse ma Piotr Brzózka (JBG-2 CryoSpace).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here