Maratony Kresowe po raz jedenasty w Uzdrowisku Supraśl

0

Była to już jedenasta edycja Maratonów Kresowych w uzdrowiskowym Supraślu. Na dystansie Maraton zwyciężył Paweł Arciszewski (Start Białystok) – tegoroczny złoty olimpijczyk na na XXIV Letnich Igrzyskach Osób Niesłyszących. Kobiety ścigały się na dystansie Półmaraton. Najszybsza była piętnastoletnia Nikola Gliniecka z Augustowa (SKK Sokół).

Supraśl otoczony Puszczą Knyszyńską oraz doliną rzeki oferuje wyjątkowy mikroklimat, którego uzdrowiskowe zalety zostały doceniane już sto lat temu. Miasto słynie również z wyjątkowych zabytków, takich jak prawosławny monaster, który początkami sięga przełomu XV i XVI wieku. Równie widowiskowy jest Pałac Buchholtzów, w którym obecnie znajduje się Liceum Plastyczne oraz drewniane domki tkaczy.

Supraśl to także kolarska perełka na mapie regionu. Miejscowość na stałe wpisała się w polską tradycję maratonów MTB. Interwałowa trasa poprowadzona w okolicy rezerwatu “Góry Krzemienne” potrafiła dać wiele satysfakcji z jazdy rowerem górskim. Trasy wiodły po bardzo stromych, morenowych wzgórzach Puszczy Knyszyńskiej w sąsiedztwie rezerwatu Góry Krzemienne. Tradycyjnie finałowe kilometry prowadziły niezwykle malowniczą groblą wzdłuż rzeki Supraśl. Dodatkowe emocje wśród uczestników wzbudził przejazd przez wąski mostek zabezpieczony tylko z jednej strony barierką.

Jak zawsze pierwsi rywalizację rozpoczęli przedszkolacy wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę. W Mikro Biciklo nie są ważne miejsca, ale dobra zabawa dzieci, aby pierwszy start w życiu kojarzył się przyjemnie.

Punktualnie o 12:30 wystartowali zawodnicy dystansów Maraton (50,5 km) i Półmaraton (33,5 km). Główny dystans wygrał z bezpieczną przewagą Paweł Arciszewski (Start Białystok). Czterdzieści sekund za nim finiszował litewski zawodnik Marius Pinaitis (Impuls Racing Team). Na trzeciej pozycji zameldował się Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl-Factor Bikes-Black Inc), który w Supraślu odebrał pamiątkową statuetkę za ukończenie 100 startów w Maratonach Kresowych.

Półmaraton był popisem juniora z drużyny MTB Suwałki, Mikołaja Szeligi. Jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami wynosiła na mecie trzy i pół minuty. Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak (Milsport Team), zaś na najniższym stopniu podium stanął mieszkaniec Gminy Supraśl, Kaper Bernacki (Uks Wygoda Bialystok). W rywalizacji kobiet także najlepsze były juniorki. Zwyciężyła Nikola Gliniecka (SKK Sokół), przed Zofią Rowińską (MTB Suwałki) i Pauliną Hryszko (Dabarti Cycling Team).

“Ćwierćmaraton” o nazwie FIT jest adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik (13-14 lat) oraz początkujących zawodników. Najszybciej trasę licząca niespełna 17 km pokonali Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK Prostki) i Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Dla zawodników dystansu Fit była to jedna z najbardziej wymagających tras do pokonania w tym sezonie, z interwałową serią stromych podjazdów.

Wyścig Mini, który jest dedykowany dla dzieci do 12 roku życia, pozbawiony był w Supraślu większych trudności, stosownie do wieku i umiejętności uczestników. Najszybciej trasę liczącą osiem kilometrów pokonał reprezentant Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół, Miłosz Chadukiewicz. Wśród dziewczynek wygrała podopieczna trenera Dariusza Gajdzińskiego z MTB Ełk Prostki, Anna Supińska.

Wyścig był okazją nie tylko do odwiedzenia magicznego Uzdrowiska Supraśl, z jego wyjątkowymi zabytkami, wielokulturowością i pięknymi krajobrazami Puszczy Knyszyńskiej i doliny rzeki Supraśli, ale także do posmakowania regionalnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego. Posiłki dla zawodników serwowała litewska restauracja Ruta z Puńska. Na talerze zawodników trafiły kartacze lub soczewiaki dla osób, które preferują dania bezmięsne. W upalny dzień wyjątkowo dobrze smakował chłodny kwas chlebowy, tradycyjny napój, który nie jest znany w innych regionach Polski.

Współorganizatorami wyścigu była Gmina Supraśl i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, browar Waszczukow oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już niedzielę 11 września  w Olecku.  Pełne wyniki i więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Supraślu:

Maraton (mężczyźni):

 1. Paweł Arciszewski (Start Białystok) – 01:56:32
 2. Marius Pinaitis (Impuls Racing Team) – 01:57:13
 3. Gindorowicz Wiktor (iVelo.pl- Factor Bikes- Black Inc) – 02:00:08

Półmaraton (mężczyźni):

 1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) – 01:14:48
 2. Dawid Bojarczak (MILSPORT Team) – 1:18:06
 3. Kacper Bernacki (UKS Wygoda Białystok) – 1:18:07

Półmaraton (kobiety):

 1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 1:29:47
 2. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 1:35:18
 3. Paulina Hryszko (Dabarti Cycling Team) – 1:40:09

Wyścig Fit (mężczyźni):

 1. Maksymilian Wierzbicki (MTB Ełk Prostki) – 00:39:04
 2. Jan Chadukiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:39:43
 3. Miłosz Kuczyński(MTB Ełk Prostki) – 00:42:20

Wyścig Fit (kobiety):

 1. Gilewska Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:46:57.38
 2. Maja Kateszczenko (MTB Ełk Prostki) – 00:46:57.74
 3. Nina Szulińska (Prostki) – 00:49:45

Mini (mężczyźni):

 1. Miłosz Chadukiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:18:15.14
 2. Maciorowski Bartosz (MTB Ełk Prostki) – 00:18:15.57
 3. Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska Ogrodniczki) – 00:15:51

Mini (kobiety):

 1. Anna Supińska (MTB Ełk Prostki) – 00:19:22
 2. Julia Czajkowska (3T Białystok) – 00:19:24
 3. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) – 00:19:45

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here