Przełajowe Mistrzostwa Europy 2022 Namur | zapowiedź

0
fot. Joost Pauwels

W ciągu zbliżającego się weekendu na terenie Belgii zlokalizowane będą Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym. Zawodniczki i zawodników gościć będzie miejscowość Namur, która ma długie tradycje przełajowe, związane przede wszystkim z rozgrywanym w tym miejscu kilkukrotnie Pucharem Świata CX. Pętla w Namur to kompletna i jedna z najciekawszych przełajowych tras w Europie – zwłaszcza, kiedy pogoda jest kapryśna i na rundzie pojawia się błoto. Wtedy szansa na upadki i nieprzewidziane rezultaty znacznie wzrasta!

Piątek – dzień Mastersów

Tego dnia na trasie ujrzymy najstarsze kategorie. Łącznie na listach startowych znajduje się ponad 450 reprezentantów kilkunastu krajów, w tym pięciu Polaków: Marcin Karpiński (M40-44, MLKS Baszta Bytów), Mariusz Gil (M40-44, Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric), Andrzej Michniak (M45-49, Warszawski Klub Kolarski), Andrzej Kaiser (M50-54, Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric) oraz Waldemar Banasiński (M70-74, Browar Fortuna).

Harmonogram:
10:00 – start Masters 75+/70-74/65-69, Kobiety Masters 70+/65-69/60-64/55-59/50-54
11:00 – start Masters 55-59/60-64, Kobiety Masters 35-39/40-44/45-49
13:45-14:25 Men Masters 45-49 / 50-54
15:00-15:50 Men Masters 35-39 / 40-44

Sobota i niedziela – zmagania główne

Jako pierwsze na trasę ruszą juniorki, a biało-czerwone barwy reprezentować będą Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski) oraz Maja Józkowicz (K.S Klif Chłapowo). W tej kategorii można liczyć na triumf liderki PŚ, Lauren Molengraaf, a na swoim terenie z jak najlepszej strony będzie chciała zaprezentować się na pewno Fleur Moors. W juniorach najszybszy będzie zapewne Leo Bisiaux.

W U23 mężczyzn największym faworytem jest Thibau Nys i ciężko będzie mu zagrozić. W orliczkach na start zdecydowały się Fem Van Empel, Shirin Van Anrooij oraz Pieterse Puck, więc zapewne będzie to jeden z najciekawszych wyścigów ME. Polskę reprezentować będą dwie zawodniczki: Dominika Włodarczyk (ATOM Deweloper Pościellux.pl Wrocław) oraz Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska).

W elicie kobiet tytułu nie obroni Lucinda Brand, która jest aktualnie kontuzjowana i poinformowała, że nie pojawi się na starcie. Liderkami wyścigu będą więc zapewne Marianne Vos, Kata Blanka Vas, Annemarie Worst, Denise Betsema oraz Pauline Ferrand Prevot. Reprezentować Polskę wśród najlepszych zawodniczek na świecie będzie Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski).

W elicie mężczyzn kibice mogą spodziewać się pojedynku pomiędzy Eli Iserbytem,  Laurensem Sweeckiem oraz obrońcą tytułu, Larsem Van Der Haarem. W czołówce zobaczymy na pewno również Michaela Vanthourenhouta oraz Quintena Hermansa.

Przy okazji tematu składu reprezentacji Polski warto wspomnieć, że kwalifikacje na ME spełnili także juniorzy: Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) i Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec), orlik: Szymon Pomian (GKS Cartusia Kartuzy) oraz zawodnicy elity: Marek Konwa i Patryk Kostecki (obaj UKS Krupiński Suszec). Jak potwierdził trener kadry, Przemysław Gierczak, żaden z wyżej wymienionych kolarzy nie zdecydował się jednak na start w Belgii, ze względu na brak budżetu kadrowego i potrzebę finansowania wyjazdu z własnych funduszy.

Harmonogram (sobota):
11:00 – start Juniorek
13:15 – start U23 mężczyzn
15:00 – start Elity kobiet

Harmonogram (niedziela):
11:00 – start Juniorów
13:15 – start U23 Kobiet
15:00 – start Elity mężczyzn

Wyścigi na żywo będzie można śledzić na kanale Eurosport 2 (elita kobiet i mężczyzn) oraz w Eurosport Player (elita kobiet i mężczyzn, U23 kobiet i mężczyzn).

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące ME znajdziecie w tym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here