Puck Pieterse i Mathieu Van Der Poel zwyciężają w Besancon na zakończenie Pucharu Świata

0

Czternasta i zarazem ostatnia edycja Pucharu Świata CX 2022/2023 odbyła się w Besancon, we Francji.

Jako pierwsze na trasie pojawiły się juniorki, w wyścigu których triumfowała Ava Holmgren, przed Xaydee van Sinaey i Isabellą Holmgren. W stawce juniorów pierwsze dwie pozycje uzyskali Belgowie – Seppe Van Den Boer i Viktor Vandenberghe, a trzeci był Holender, Senna Remijn. W wyścigu rywalizowali polscy zawodnicy. Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike) zajął 17. lokatę, a Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) zameldował się na mecie jako 36. Osobny wyścig mieli także orlicy, wśród których zwyciężył Tibor Del Grosso, przed Witse Meeussenem i Emielem Verstrynge.

W wyścigu elity kobiet na pierwszych okrążeniach do mety wspólnie podążał peleton złożony z kilkunastu zawodniczek. Nie trwało to jednak zbyt długo, bowiem w połowie rywalizacji przewagę zaczęła zyskiwać faworytka wyścigu, Puck Pieterse. Holenderka kontrolowała wyścig od samego startu do mety, jadąc bezbłędnie i zdobywając tym samym drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. W walce o srebro i brąz pozostawały dwie reprezentantki drużyny 777: Annemarie Worst i Inge Van Der Heijden. Zawodniczki współpracowały ze sobą praktycznie do końca wyścigu. Na kilkaset metrów przed metą zaatakowała Worst, która pokonała klubową koleżankę.

Scenariusz zmagań elity mężczyzn wyglądał podobnie. Szybka i sucha trasa spowodowała, że ciężko było któremukolwiek z kolarzy oderwać się od grupy, której przewodził Clement Venturini. Na konkretny atak trzeba było poczekać ponad 20 minut. O samotnej jeździe zadecydował Mathieu Van Der Poel, który na jednym z podjazdów odjechał od pozostałych zawodników i podobnie jak Pieterse, kontrolował już zmagania, podążając do mety na niezagrożonej pozycji. Z tyłu rozgrywała się ciekawa walka o pozostałe miejsca na podium. W grze byli: Venturini, Laurens Sweeck, Kevin Kuhn, Joris Nieuwenhuis, Eli Iserbyt, Niels Vandeputte, Ryan Kamp, Gerben Kuypers oraz Michael Boros. Pomimo sporej liczby ataków i prób porwania grupy przez poszczególnych zawodników, ostateczna walka rozegrała się dopiero na kilka sekund przed metą. Drugą lokatę zagwarantował sobie Sweeck, a zmagania o trzecią pozycję wygrał za to na finiszu Nieuwenhuis. Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike) zajął 15 miejsce.