Przełajowe Mistrzostwa Świata w Hoogerheide | zapowiedź, faworyci, trasa

Do rozpoczęcia najważniejszych zmagań przełajowych w tym sezonie pozostały już tylko dwa dni! 

0
fot. https://www.wkhoogerheide2023.nl/en/

Trasa

Po zeszłorocznych zmaganiach w amerykańskim Fayetteville, rywalizacja powraca na znaną trasę w Hoogerheide. Choć na rundzie zaszły w tym roku małe zmiany, główny przebieg pętli wygląda tak, jak w poprzednich latach podczas rozgrywanych w tym miejscu Pucharów Świata. Trasa jest szybka i w dużej mierze płaska, a niektóre fragmenty kolarze będą pokonywać w przeciwnym kierunku niż zazwyczaj. Nie zabraknie oczywiście schodów oraz sztucznych przeszkód, a ze względu na prognozowane opady deszczu, może pojawić się także błoto. Kibice na pewno liczą na ciekawe pojedynki tuż przed metą, do której prowadzi długi, asfaltowy finisz, który idzie nieco pod górę.

Piątek, 3 lutego 2023 – sztafety

Mistrzostwa Świata CX otworzy wyścig sztafet mieszanych, w którym wystąpią sześcioosobowe zespoły narodowe. Łącznie do rywalizacji przystąpi dziesięć drużyn. W gronie faworytów można wymienić Holendrów, Włochów oraz Belgów. O medal powalczą także Brytyjczycy, Francuzi i Amerykanie, a w zmaganiach weźmie udział polska sztafeta w składzie: Antonina Białek, Malwina Mul, Alicja Matuła, Marek Konwa, Brajan Świder i Szymon Pomian. Start o 12:35.

Sobota, 4 lutego 2023 – juniorki, orlicy, elita kobiet

Jako pierwsze na trasie pojawią się tego dnia najmłodsze zawodniczki. Wśród faworytek należy wymienić niekwestionowaną liderkę tegorocznego Pucharu Świata i Mistrzynię Europy, Lauren Molengraaf. Holenderka zmierzy się z Kanadyjkami – Avą i Isabellą Holmgren, Fleur Moors z Belgii oraz z Valentiną Corvi reprezentującą Włochy. W gronie faworytek znajdują się także Célia Cery (Francja) oraz Xaydee Van Sinaey (Belgia). W zmaganiach rywalizować będą dwie Polki: Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski) oraz Zofia Krystkowiak (UKS Ratusz Maszewo).

Spora część kibiców na pewno do tej pory pamięta świetny występ Belgów podczas Mistrzostw Europy w Namur. Wtedy na podium stanęli Emiel Verstrynge, Thibau Nys i Witse Meeussen. Reprezentacja Belgii ma w zanadrzu także Jente Michelsa i Jorana Wyseure. Honoru Holendrów będą bronić Tibor Del Grosso, Pim Ronhaar oraz David Haverdings, nie można lekceważyć także Włocha, Davide Toneatti. Na starcie stanie Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier).

Wyścig elity kobiet niewątpliwie będzie jednym z najciekawszych podczas tych mistrzostw. Z licencją elity wystartują dwie orliczki – Fem Van Empel i Puck Pieterse. Wśród Holenderek mamy także Ceylin Del Carmen Alvarado, Denise Betsemę, Lucindę Brand, Aniek Van Alphen, Inge Van Der Heijden oraz Annemarie Worst. Czy któraś z zawodniczek zagrozi Holenderkom? Na pewno nie będzie to łatwe zadanie dla Kata Blanki Vas (Węgry), Hélène Clauzel (Francja), Clary Honsinger (USA), Maghalie Rochette (Kanada) czy też Silvii Persico oraz Sary Casasoli (Włochy). Polscy kibice na pewno z uwagą będą oglądać walkę Antoniny Białek (Warszawski Klub Kolarski).

Juniorki – start 11:00
Orlicy – start 13:00
Elita kobiet – start 15:00

Niedziela, 5 lutego 2023 – juniorzy, orliczki, elita mężczyzn

Poziom czołówki juniorów jest w tym sezonie bardzo wyrównany, więc na pewno walka będzie zacięta. Głównym pretendentem do złotego medalu wydaje się być Francuz, Leo Bisiaux, który zdobył w tym sezonie koszulkę Mistrza Europy oraz triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tanio skóry nie sprzedadzą Belgowie: Yordi Corsus, Seppe Van Den Boer oraz Viktor Vandenberghe. Wśród Holendrów mamy brązowego medalistę Mistrzostw Europy, Guusa Van Den Ejndena. W czołówce kręci również Czech, Václav Jezek. Wśród Polaków na starcie aż czterech zawodników: Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team), Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), Mikołaj Kubica (UKS Koźminianka Koźminek) oraz Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team).

W wyścigu orliczek trudno typować inną kandydatkę do złota niż Shirin Van Anrooij (Holandia), która nie zdecydowała się na przeniesienie do elity. Walka o pozostałe medale jest za to cały czas otwarta i tutaj naprawdę wiele może się dziać. Na liście startowej znajdują się między innymi Zoe Backstedt (Wielka Brytania), Line Burquier (Francja), Marie Schreiber (Luksemburg) i Kristýna Zemanova (Czechy). Biało-czerwonych barw bronić będzie Malwina Mul (MAT ATOM Deweloper Wrocław).

W końcu przyjdzie czas na elitę mężczyzn i pojedynek Mathieu Van Der Poela z Woutem Van Aertem. O trzecie miejsce będą bić się zapewne Belgowie: Laurens Sweeck, Eli Iserbyt, Michael Vanthourenhout. Drugi z Holendrów, Lars Van Der Haar także może powalczyć o brązowy medal. W pierwszej dziesiątce możemy również spodziewać się Nielsa Vandeputte, Jorisa Nieuwenhuisa, Kevina Kuhna, Camerona Masona, Jensa Adamsa czy też Toona Vandeboscha. Na trasie rywalizować będzie Mistrz Polski, Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike).

Juniorzy – start 11:00
Orliczki – start 13:00
Elita mężczyzn – start 15:00

Pełne listy startowe dostępne są tutaj.

Transmisja na żywo

Wszystkie wyścigi (poza sztafetą) będzie można oglądać na żywo w Eurosport Player. Zmagania elity kobiet oraz elity mężczyzn dostępne będą także na kanale Eurosport 2 oraz w TVP Sport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here