Podsumowanie konferencji prasowej Polskiego Związku Kolarskiego

0
fot. Polski Związek Kolarski

Dziś po południu zdalnie przeprowadzono konferencję prasową za którą odpowiadali przedstawiciele Polskiego Związku Kolarskiego. Jednym z prowadzących był Prezes Pzkolu, Rafał Makowski, nie zabrakło również Dyrektora Sportowego, Marka Rutkiewicza. Na pytania zebranych gości odpowiadał także Prezes Fundacji Wspierania Polskiego Kolarstwa, Michał Jackowiak. Członkowie zarządu zwracali uwagę na to, że zależy im na pozytywnym wizerunku związku, jego transparentności oraz wiarygodności i w związku z tym pojawiła się chęć realizacji tego typu konferencji. Aktualnym celem zarządu jest nowy sposób zarządzania organizacją i wydajny, otwarty sposób komunikacji.

Prezes Rafał Makowski poruszył kluczowe kwestie związane między innymi z sytuacją toru kolarskiego w Pruszkowie oraz zadłużenia Polskiego Związku Kolarskiego na około 19 milionów złotych. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zadłużenia można zapoznać się poprzez sprawozdanie z działalności związku w latach 2017-2021. Przez kilka lat zaniedbywano księgowość Polskiego Związku Kolarskiego, a tor kolarski nie był zarządzany prawidłowo, w związku z czym powstały liczne zaległości finansowe i administracyjne. Cały czas w toku są prace nad poprawą sprawozdania finansowego za rok 2017, który okazał się najbardziej problematyczny i obszerny w kontekście zgromadzenia niezbędnych dokumentów.

Aktualnie trwają rozmowy z Ministrem Sportu i Turystyki, Kamilem Bortniczukiem. W ostatnich kilku latach pojawił się pomysł aby tor stał się własnością Centralnego Ośrodku Sportu, ale ta idea nie została jeszcze sformalizowana. Zarząd dąży jednak do tego aby ten plan się powiódł i Polski Związek Kolarski mógł jedynie dzierżawić tor, a nie być jego właścicielem. Pan Rafał Makowski zdementował plotki dotyczące potencjalnej sprzedaży bądź wyburzenia toru w celu odzyskania gruntu i spłaty długów. Urząd Miasta Pruszków zapewnia, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada jedynie działalność sportowo-rekreacyjną i tor pozostanie na swoim miejscu.

Polski Związek Kolarski zaangażuje się w tym sezonie w kilkanaście ogólnopolskich wydarzeń. Za dwa tygodnie odbędzie się szczyt rowerowy, współorganizowany wraz z Rzeczpospolitą. Na początek czerwca zaplanowane są wydarzenia w związku ze Światowym Dniem Rowerów, a w czwartym kwartale 2023 roku odbędzie się za to torowe Grand Prix Polski.

O sezonie 2023 i planach na najbliższy rok opowiedział Marek Rutkiewicz, Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Kolarskiego. Za reprezentacją Polski są już między innymi Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym oraz Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym, podczas których biało-czerwoni zdobyli cztery medale. Do głównych imprez w sezonie 2023 należy zaliczyć: Orlen Puchar Narodów, Igrzyska Europejskie w Małopolsce, EYOF – Igrzyska Młodzieżowe w Mariborze, Tour De Pologne, Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym w Anadii, multidyscyplinarne Mistrzostwa Świata w Glasgow oraz Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym w Drenthe. Dyrektor Sportowy wspomniał także o Igrzyskach Olimpijskich i fakcie, że na dzień dzisiejszy kolarze górscy mają po jednej kwalifikacji, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet.

Kolejnym z istotnych wątków była działalność Fundacji Wspierania Polskiego Kolarstwa, która została powołana przez Polski Związek Kolarski w 2015 roku. Fundacja nadal funkcjonuje, a jej Prezesem jest Michał Jackowiak, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Prezes Jackowiak poinformował, że fundacja brała w 2022 roku udział w akcji pomocy ukraińskim sportowcom, bowiem we współpracy z Europejską Unią Kolarską przekazano sześćdziesięciu młodym zawodniczkom i zawodnikom niezbędny sprzęt w postaci rowerów i kasków. Na początku lutego fundacja, z pomocą UEC i zagranicznych związków kolarskich, rozpoczęła unijny projekt poświęcony e-sportowi, na łączną kwotę 400 000 euro.

Tego typu konferencje mają odbywać się regularnie, o czym Polski Związek Kolarski będzie informował na bieżąco poprzez swoje media społecznościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here