Sezon przełajowy 2022/2023 w liczbach

0
fot. Björn van der Schoot

Wraz z wyścigiem Internationale Sluitingsprijs, który został rozegrany 26 lutego w Oostmalle, zakończył się sezon przełajowy 2022/2023. W zmaganiach z rangą UCI C1 triumfowali Annemarie Worst oraz Laurens Sweeck. Cofnijmy się jednak do początku. Jak wyglądał miniony sezon przełajowy w liczbach?

1 – W tym sezonie Hiszpania (Benidorm) oraz Irlandia (Dublin) gościły pojedyncze edycje Pucharu Świata. Szykuje się powtórka!

2 – Bliźniaczki, Isabella i Ava Holmgren, zdobyły dwa medale Mistrzostw Świata juniorek. To wielki przełom dla kanadyjskiego kolarstwa, na koncie którego do tej pory nigdy nie było indywidualnego medalu rangi mistrzowskiej.

2- Liczba tytułów obroniona podczas Mistrzostw Polski przez Dominikę Włodarczyk. Zawodniczka drużyny MAT Atom Dewelloper Wrocław po raz kolejny zdobyła złoto, zarówno w elicie kobiet, jak i w orliczkach.

2 – W tym sezonie w Polsce odbyły się jedynie dwa wyścigi z rangą UCI, w Mikołowie oraz Gościęcinie.

3 – Szymon Pomian zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski elity, jeszcze jako orlik.

5 – Mathieu Van Der Poel wywalczył w lutym swój piąty tytuł Mistrza Świata w kategorii elity (2015, 2019, 2020, 2021, 2023).

9 – Pierwsze dziewięć miejsc w rankingu UCI elity kobiet zajmują aktualnie Holenderki.

9 – W tym sezonie Wout Van Aert wygrał najwięcej wyścigów z kalendarza UCI w gronie elity mężczyzn, bo aż dziewięć odsłon zmagań.

9 – Podczas Mistrzostw Polski łącznie dziewięć medali wywalczyła drużyna Pho3nix Cycling Team.

11 – Marek Konwa zdobył w Zielonej Górze jedenasty z rzędu tytuł Mistrza Polski w elicie.

12 – Tyle razy na drugim stopniu podium elity mężczyzn stawał Lars Van Der Haar, który wyraźnie upodobał sobie tą pozycję 😉

14 – Jedynie piątka zawodników wystartowała w tym sezonie we wszystkich czternastu Pucharach Świata. Byli to Sidney McGill, Laurens Sweeck, Toon Vandebosch, Niels Vandeputte oraz Vincent Beasteans.

16 – Liczba zwycięstw odniesiona w tym sezonie przez Fem Van Empel.

18 – Tyle lat miała Zoe Backstedt zdobywając Vice-Mistrzostwo Świata w gronie orliczek.

20 – Wiek Fem Van Empel, która została Mistrzynią Europy oraz Świata w kategorii elity kobiet.

40 – W tym sezonie najwięcej wyścigów, bo aż czterdzieści, przejechała Aniek Van Alphen, a jej wynik wyrównał Niels Vandeputte.

86 – W tym roku w Zielonej Górze po raz 86. zostały rozegrane Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym.

553 – Liczba wszystkich zawodniczek i zawodników, którzy przystąpili w tym roku do rywalizacji podczas Mistrzostw Polski, w 26. indywidualnych kategoriach wiekowych.

40000 – Ta ogromna liczba pokazuje jak wielu kibiców przyciąga kolarstwo przełajowe, bowiem około 40 tysięcy osób pojawiło się łącznie przez trzy dni na trasie Mistrzostw Świata w Hoogerheide.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here