Podsumowanie Pierwszych Wyścigów Mistrzostw Europy

1
https://www.facebook.com/photo/?fbid=860960671949324&set=pcb.860960761949315

Od 6 do 9 lipca w Portugalii odbywały się Mistrzostwa Europy dla kategorii Junior i U23. O tytuły mistrzowskie walczyli najlepsi kolarze z całego kontynentu. Zawodnicy rywalizować mogli w konkurencjach: Cross Country Olympic (XCO), Cross Country Short Circuit (XCC), Cross Country Team Relay (XCR). Trasa charakteryzowała się sypkim podłożem, dużą ilością zakrętów i szybkich odcinków, a także kilkoma ściankami. Czyniło to wszystko rundę bardzo szybką i dynamiczną. Nasz reprezentant Piotr Kryński tak opisał tą trasę na swoim Facebook’u :

Trasa zapowiada się bardzo kręta i nie będzie gdzie odpoczywać, cały czas ogień

Sztafety Mieszane

Reprezentacje europejskich krajów wystawiły ostatecznie 11 sztafet. Na każdą sztafetę przypadało: jeden junior, jedna juniorka, jeden orlik, jedna orliczka, jeden zawodnik elity, jedna zawodniczka elity kobiet. Kolejność wystawiania zawodników w sztafecie była ustawiana przed startem. Dużymi faworytami do zwycięstwa byli Francuzi, którzy posiadają bardzo mocnych Orlików m.in. Adriena Boichis i Szwajcarzy dla, których MTB to chyba sport narodowy. Tego dnia to jednak sztafeta Danii okazała się tą najlepszą i też nie możemy się temu dziwić, ponieważ Duńczycy posiadają wybitnych juniorów i zawodników elity. Drugie miejsce zajęli Francuzi, trzecie Włosi, a dopiero czwarte miejsce reprezentacja Szwajcarii. Polacy nie wystawili sztafety mieszanej.

MTB DATA wyniki sztafet mieszanych

Wyniki Sztafet Mieszanych

Short Track

Zmagania w krótszej odmianie XC przyniosły kibicom wiele emocji. Szybka trasa i krótki czas wysiłku potęgował nerwowość podczas wyścigu. Każdy chciał być z przodu, ale na wąskich trasach nie jest to możliwe.

Wyścig kobiet:

Na szczęście, nasza zawodniczka Matylda Szczecińska poradziła sobie bardzo dobrze w tej rywalizacji i zajęła 6 miejsca. Pierwszą Piątkę nie dzieliły duże różnice czasowe, ale jednak każdą z zawodniczek dzieliło od kilku do kilkunastu sekund, co oznacza, że nie doszło między nimi do finiszu przed metą. Podium zdominowały Szwajcarki zajmując pierwsze i drugie miejsce, były to kolejno: BLÖCHLINGER Ronja i BURI Noëlle. Podium uzupełniła Niemka BÖHM Kira.

MTB DATA

Pełne Wyniki

Wyścig Mężczyzn:

Zmagania mężczyzn jak zwykle były bardzo napięte i ciasne. Cała pierwszą trojką dzieliła zaledwie jedna sekunda. Trzecie miejsce zajął LITSCHER Thomas, drugi był młodziutki BOICHIS Adrien, a wygrał niewiele starszy CAMPOS MOTOS David Domingo. Co ciekawe pomimo małej różnicy jednej sekundy pomiędzy Boichis’im a Litscher’em dzieli ich trochę większa różnica wieku-14 lat. Polacy nie brali udziału w tych zmaganiach.

MTB DATA

Pełne Wyniki

Wyścigi Cross Country Olympic zrelacjonujemy w następnym artykule.

 

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Nie bardzo rozumiem na jakich zasadach zawodnicy starsi niż U-23 startują na młodzieżowych mistrzostwach Europy w MTB i oczywiście zdobywają medale jak Thomas Litscher który ma przecież 34 lata? O co tu chodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here