Dwudniowe ściganie Maratonów Kresowych na Lubelszczyźnie

0

Maratony Kresowe w podróży po Polsce Wschodniej przeniosły się na dwudniowe ściganie na Lubelszczyznę, do regionu nazywanego Malowniczym Wschodem. Kolarze rywalizowali w Żmudzi i w Janowie w Gminie Chełm. W wyścigu głównym w sobotę najlepszy był Wojciech Wójtowicz (Vortune Equity Bike Team), zaś w niedzielę bezkonkurencyjny okazał się Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki), który zwyciężył z przewagą niemal 6 minut! . Wśród kobiet dwukrotnie wygrała Monika Mazur z Zamościa i to ona oczywiście wygrała klasyfikację dwudniówki. Wśród mężczyzn w Maratonie dwudniówkę wygrał Adam Mandziak (GKK Peleton Okszów), zaś w Półmaratonie Tomasz Zielniński. Uczestnicy na długo zapamiętają ten gorący weekend na powitanie lata ze względu na fajne ściganie na ciekawych trasach, zmienną pogodę i dodatkowe atrakcje towarzyszące wyścigom.

 

Żmudź gościła maratończyków kresowych już po raz czwarty. Gmina swą intrygującą nazwę zawdzięcza ponoć osadnikom z terenu nadbałtyckiej Żmudzi, którzy otrzymali tę ziemię w nagrodę za zasługi w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Tym razem na Malowniczy Wschód nie przyjechali osadnicy, ale kolarze. Trasa wyścigu w stosunku do poprzednich edycji uległa dużej metamorfozie. Pojawiły się na niej kolejne odcinki z leśnymi wąwozami, które są charakterystyczne dla tego obszaru. Trasa stała się nie tylko bardziej urozmaicona, ale i bardziej wymagająca. Maratończycy mieli do pokonania w Żmudzi ponad 1000 m w pionie.

W Gminie Chełm maratończycy kresowi ścigali się już po raz trzynasty. Trasa wyścigu została niemal w całości poprowadzona przez obszar leśny w okolicy Kumowej Doliny. Nie było na niej praktycznie płaskiego odcinka. Nie zabrakło też bardzo ciekawego, technicznego odcinka w okolicy chełmskiej strzelnicy, który z powodzeniem mógłby się znaleźć na rundzie wyścigu XCO. Zawodnicy dystansu Maraton mieli do pokonania około 50 km i blisko 1100 metrów podjazdów. Przebieg trasy przygotował klub kolarski Gminy Chełm GKK Peleton Okszów pod wodzą Wiesława Wójtowicza.

 

Trasa w Chełmie niemal w całości prowadziła przez tereny leśne. W Żmudzi było więcej otwartych przestrzeni. Ze wzgórz zawodnicy mogli mogli podziwiać piękne  panoramy, z których słynie „Malowniczy Wschód”. W Żmudzi dodatkowe atrakcje  dostarczyła także pogoda. Gwałtowna burza z ulewnym deszczem nie była jedyną przeciwnością z jaką musiała się zmagać zawodnicy Maratonu i część Półmaratończyków. Specyficzne własności gleby powodują, że drogi polne stają się po deszczu praktycznie nieprzejezdne. Koła rowerów z powodu oblepienia śliską, kredową mazią przestają się obracać. Trzeba ręcznie usuwać nadmiar błota i starać się jechać po trawie. Jednak zawodnicy zdołali pokonać tą niespodziewaną trudność i skrajnie ubłoceni i zmęczeni, ale jednak dotarli w większości do mety. Dla odmiany wyścig w Janowie odbywał się przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Dwie różne trasy, ale okazało się że na podium znalazły się te same zawodniczki, jakby zaprzeczając obiegowemu powiedzeniu, że „kobiety są zmienne”. Wygrała Monika Mazur (Ale Jazda Zamość), przed Katarzyną Citko (AGR Podlasie) i Katarzyną Ludynią (GKK Peleton Okszów). Trochę większe przetasowania nastąpiły wśród mężczyzn. W Żmudzi najlepszym maratończykiem okazał się Wojciech Wójtowicz (Vortune Equity Bike Team), który wyprzedził Adama Mandziaka (GKK Peleton Okszów) i Stanisława Próchniak (Metrobikes.pl). W niedzielę wygrał Mikołaj Szeliga (MTB Suwalki), przed Adamem Mandziakiem i Marcinem Zawdzkim (Rosti MTB Team).

 

Mikołaj Szeliga pokazał, że jest najszybszy bez względu na dystans. Wygrał nie tylko Maraton w Janowie, ale także Półmaraton w Żmudzi. Obok niego na podium w sobotnim wyścigu na podium stanęli Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) i Tomasz Zieliński (UKK HURAGAN WOŁOMIN), który w niedzielę stanął na najwyższym stopniu podium. W janowie drugie miejsce zajął Tomasz Siewierski (Vortune Equity Bike Team). Niepokonany na podlaskich etapach Dawid Bojarczak musiał zadowolić się tym razem najniższym stopniem podium.

 

Maratony Kresowe są imprezami sportowymi dla rowerzystów w każdym wieku. Przed głównymi wyścigami odbywają się wyścigi dla dzieci, żaków i młodzików. Pierwsi startują przedszkolacy w wyścigu HurtowniaZabawek.pl Mikro Biciklo. W tym wyścigu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody ufundowane przez sponsora, aby pierwszy start w rowerowej karierze kojarzył się przyjemnie. Dzieci ze szkół podstawowych w wieku 7 – 12 lat startują w wyścigu Mini. Trasy obu wyścigów wyścigów liczyły ok. 6-7 kilometrów. Jednak ze względu na pofałdowany teren i przewyższenia były to dość trudne trudne wyścigi. W obydwu wyścigach najszybsi byli Anna Supińska (MTB Ełk Prostki) o Wiktor Urban (UKS Wygoda Białystok).

Równolegle z Mini odbywa się wyścig Fit. Startują w nim Młodzicy (13-14 lat) oraz początkujący zawodnicy w kategoriach Hobby. W Żmudzi wyścig liczył 17 km, zaś w Janowie  do pokonania był dystans dwa kilometry dłuższy. W obydwu przypadkach suma podjazdów wyniosła ponad 300 m. Obawa wyścigi zostały zdominowane przez podopiecznych trenera Dariusza Gajdzińskiego z drużyny MTB Ełk Prostki. W obydwu wyścigach triumfowali Maja Kataszczenko i Miłosz Kuczyński.

Organizację wyścigów wsparły gminy Żmudź i Chełm, Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami cyklu Maratony Kresowe są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, HurtowniaZabawek.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz Augustowianka. Partnerem wydarzenia „Maraton Kresowy MTB w Żmudzi” było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!

Pełne wyniki i więcej informacji o wyścigu i cyklu Maratony Kresowe na stronie www.maratonykresowe.pl

 

Wyniki Maratonu Kresowego w Żmudzi (2023-07-122):

 

Maraton (mężczyźni):

 1. Wojciech Wójtowicz (Vortune Equity Bike Team) – 2:20:24
 2. Adam Mandziak (GKK PELETON OKSZÓW) – 2:20:34
 3. Stanisław Próchniak (Metrobikes.pl) – 2:31:41

 

Półmaraton (kobiety):

 1. Monika Mazur (Ale Jazda) – 1:19:45
 2. Katarzyna Citko (AGR Podlasie) – 1:26:17
 3. Katarzyna Ludynia (GKK PELETON OKSZÓW) – 1:26:59

 

Półmaraton (mężczyźni):

 1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) – 1:06:51
 2. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) – 1:07:59
 3. Tomasz Zieliński (UKK HURAGAN WOŁOMIN) – 1:08:03

 

 

Wyniki Maratonu Kresowego w Janowie (Gmina Chełm) (2023-07-23):

 

Maraton (mężczyźni):

 1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) – 2:09:04
 2. Adam Mandziak (GKK PELETON OKSZÓW) – 2:14:55
 3. Marcin Zawadzki (ROSTI MTB TEAM)- 2:15:16

 

Półmaraton (kobiety):

 1. Monika Mazur (Ale Jazda) – 1:45:18
 2. Katarzyna Citko (AGR Podlasie) – 1:51:34
 3. Katarzyna Ludynia (GKK PELETON OKSZÓW) – 1:57:16

 

Półmaraton (mężczyźni):

 1. Tomasz Zieliński (UKK HURAGAN WOŁOMIN) – 1:24:17
 2. Tomasz Siewierski (Vortune Equity Bike Team) – 1:27:33
 3. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) – 1:27:35

 

Zdjęcia: Bartosz Kowalczyk (chelm.net.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here