Rowerem po Szwajcarii Połczyńskiej

0

Wakacje już się skończyły co sprawia, że czas rowerowych wyjazdów, (tripów), również dobiega końca, ale zanim nastąpi czas podsumowań i smutnej szaroburej jesieni to chciałbym wam przybliżyć pewien malowniczy mikroregion do którego miałem okazję pojechać w tym roku. Określany jest on mianem ,,Szwajcarii Połczyńskiej” w skład, której wchodzą miejscowości takie jak Połczyn-Zdrój, Złocieniec, Barwice, Czaplinek i Świdwin. Teren ten jest częścią Pojezierza Drawskiego znajdującego się w Województwie Zachodniopomorskim. Dla fanów kolarstwa najbardziej znaną z wymienionych wyżej miejscowości jest z pewnością Połczyn Zdrój znany z długich, morderczych edycji Pucharów Polski w maratonie, tegorocznych Mistrzostw Polski w Kolarstwie Gravelowym jak i kilku pomniejszych imprez gdzie od lat swe sukcesy święcili między innymi: Mariusz Gil czy Andrzej Kaiser czyli legendy a wręcz ikony kolarstwa zachodniej części kraju.

Sam Połczyn Zdrój jest jedną z niewielu miejscowości o charakterze czysto uzdrowiskowym. Miejscowość ta zawdzięcza w głównej mierze skupiskom leczniczej wiele chorób i schorzeni, tężni borowiny, jak i specyficznemu mikroklimatowi panującemu wewnątrz miasteczka. W samym Połczynie Zdrój znajduję się ponad 10 ośrodków leczniczo sanatoryjnych, a sercem samej Szwajcarii Połczyńskiej jest Dolina Pięciu Jezior, czyli obszar rezerwatu krajobrazowego pomiędzy Połczynem Zdrój a Czaplinkiem, który jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego. Okolica zawdzięcza nazwę majestatycznemu otoczeniu wysokich (ponad 200 m) wzgórz morenowych pokrytych pastwiskami i lasami. Znajduje się tam jedno z najwyższych wzniesień zachodniego pomorza – Wola Góra (219,2 m n.p.m), na której szczycie wzniesiono wieżę obserwacyjną.

Zapowiadając tegoroczne Gravelowe Mistrzostwa Polski, Organizator Jarosław Marycz powiedział:

„Ze względu na charakterystykę wyścigów gravelowych tereny Pomorza Zachodniego predysponują ten region do przeprowadzenia takiej formy zawodów kolarskich. Mnogość dróg szutrowych, odcinków brukowanych, a także ukształtowanie terenu powodują, że wyznaczona trasa jest atrakcyjna dla uczestników. Krajobraz gminy Połczyn – Zdrój jest niezwykle urozmaicony, wysokie wzgórza morenowe porośnięte lasami oraz liczne jeziora tworzą piękno krajobrazu zwanego Szwajcarią Połczyńską. To tu znajduje się utworzony w 1987 r. rezerwat krajobrazowy Dolina Pięciu Jezior, będący najefektowniejszym pod względem widokowym fragmentem pojezierza! Przy wytyczeniu trasy, pracowała grupa osób, która wielokrotnie ją pokonywała na gravelu i udoskonalała każdy fragment trasy, tak aby ta finalna wersja faworyzowała uczestników startujących właśnie na rowerach gravelowych i zarazem aby pokazać uczestnikom prawdziwą nieskażoną piękność Naszego regionu. Jestem przekonany, że wyznaczymy swego rodzaju standard jeśli chodzi o przebieg trasy rangi Mistrzostw Polski w gravelu, a krajobraz i malownicze tereny spodobają się wszystkim uczestnikom Mistrzostw i zapadną im na długo w pamięci. W ostatnich tygodniach na trasie mistrzostw swoje treningi przeprowadzili utytułowani zawodnicy, tacy jak Andrzej Kaiser czy Mariusz Gil i miło mi było słyszeć, z ich ust, że znaleźliśmy szybką, trasę idealną pod kategorię gravel, która tak naprawdę dopiero się rozwija.”

Słowa te zostały wypowiedziane nie bez przypadku, gdyż sam region dysponuję ponad stoma kilometrami dróg szutrowo pożarowych, będąc tym samym istnym rajem dla każdego fana jazdy po szutrach, ale także wspinaczki, której nie brakuję, a sprzyja temu pofałdowany, polodowcowy teren, po którym wytyczone zostały trasy Gravelowych Mistrzostw Polski jak i Pucharu Polski w Maratonie. Szczerze mówiąc dawno po przejechaniu jakiejś trasy nie miałem odczucia solidnej ,,Bomby”. Stan ten ponownie towarzyszył mi po przejechaniu trasy  Pucharu Polski w Maratonie liczącego prawie 1000 metrów przewyższenia na jednej rundzie.

Na uwagę zasługuję, również sieć nowopowstałych ścieżek rowerowych ,,Rowerem przez Pomorze Zachodnie” ,,Velo Baltica” której sztandarowe trasy takie jak: Szlak Pojezierzy Zachodnich czy Stary Kolejowy Szlak przebiegają właśnie przez Szwajcarie Połczyńską

Link do strony ze wszystkim ścieżkami: https://rowery.wzp.pl/

Ze względu na ogromną ilość jezior region ten śmiało można nazwać Mazurami Pomorza Zachodniego. Właśnie przez to zróżnicowanie terenu, wszechobecne wzgórza, jeziora, lasy, łąki, pola, dziką naturę, zwierzynę, można rzec, że jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dzikich obszarów krajobrazowych w Województwie Zachodniopomorskim. Trudno to, także porównać do czegokolwiek innego w naszym kraju, dlatego trzeba tam po prostu wsiąść na rower i jechać !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here