Już dziś rozpoczną się 87 Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym. Impreza będzie mieć miejsce w Słubicach, miejscowości znajdującej się w Województwie Lubuskim.
Historia Zawodów
Można powiedzieć, że Słubice to nowe miejsce na mapie przełajowych imprez Polski. Nie jest to, jednak prawdą, gdyż jak podkreśla Prezes Słubickiego OSIR-u, jak i jeden z organizatorów i pomysłodawców całej imprezy – Krzysztof Murda. Miasto jak i region, może pochwalić się bogatą tradycją przełajową, a miejsca takie jak Bieganów, Cybinka, Strzelce Krajeńskie czy Zwierzyn są już wręcz kultowe i historyczne dla polskiego przełaju. Warto wspomnieć, że to właśnie w latach 80, w Bieganowie małej wiosce, nieopodal nieco większej Cybinki, powstała pierwsza w Polsce zawodowa grupa kolarska, specjalizująca się właśnie w kolarstwie przełajowym, a jej zawodnicy byli w zasadzie pierwszymi, polskimi reprezentantami przełajowych Mistrzostw Świata czy Europy.
Co prawda dziś to już historia, jednak Polski Związek Kolarski, nie zapomniał o wieloletniej tradycji kolarstwa przełajowego w województwie Lubuskim, przyznając 87 Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym miastu Słubice.
Trasa Zawodów
Start i Meta Zawodów, będą umiejscowione na terenie Słubickiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, dalsza część trasy została wytyczona w Parku Odra. Długość Rundy to nieco ponad 3 kilometry.
Trasa jest z pewnością wymagająca fizycznie, ale i technicznie. Z pewnością najbardziej kluczowym elementem całej rundy jest długi, szeroki brukowany podjazd. To właśnie na nim rozciągnie się cała stawka zawodów. Można powiedzieć, że start będzie przypominał ten z ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim w Białce Tatrzańskiej. Jest to podejście sprawiedliwe, jak i również bezpieczniejsze, względem szybkich płaskich startów, na których często dochodzi do kraks, po których wielu zawodnikom trudno jest uczestniczyć w dalszej rywalizacji.
Dalsza część trasy to przejazd przez boks techniczny, ciasne zawijki między drzewami, podbieg, kilka szybkich płaskich odcinków, długi podjazd i zjazd do mety.
Trasa jest dość specyficzna biorąc pod uwagę wykres przewyższenia na rundzie. Znacznie bliżej temu do trasy XC niż typowych płaskich, szybkich przełajowych rund po parku. Jak podkreślają organizatorzy, głównym założeniem trasy, była jej widowiskowość i skupienie się na kibicach.
Co ciekawe, na trasie będzie obecna strefa kibica z telebimem, na którym kibice i bliscy zawodników, będą mogli oglądać ich poczynania w trakcie wyścigu !
Program Zawodów
- 14:00 – Pierwsze w Historii Polskiego Kolarstwa Przełajowego Sztafety Klubowe
- 10:00 – Masters III-IV, Masters Kobiety, Amator Kobiety 18-29, 30-39, 40+
- 10:50 – Masters I, IIA, IIB
- 11:50 – Amator Mężczyźni 18-24, 25-29, 30-34,35-39
- 12:50 – Amator Mężczyźni 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60+
- 14:10 – Żak / Żakini
- 14:30 – Młodzik / Młodziczka
- 10:00 – Juniorka Młodsza
- 10:45 – Junior Młodszy
- 11:30 – Junior
- 12:45 – Elita Kobiety, U23 Kobiety, Juniorka
- 13:45 – Elita Mężczyźni, U23 Mężczyźni
Listy startowe
- Sztafety – link
- Amatorzy – link
- Masters, Żak/Żakini, Młodzik/Młodziczka – link
- Junior Młodszy, Juniorka Młodsza, Junior, Juniorka, Elita K, Elita M – link
Transmisje Live
87 Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym poprowadzą:
- Karol Dziambor (komentator Eurosportu)
- Przemysław (Chabas) Chabasiński