Co to jest XCC i dlaczego ta nowa dyscyplina jest tak ważna?

0

Co to jest Short Track?

Short Track (XCC) to ekscytujący i stosunkowo nowy format Cross Country (XC), który od momentu powstania (2018) odegrał ważną rolę w Pucharze Świata. Ta sama stawka, jak podczas głównego wyścigu, oznacza duże prędkości, ogromny wysiłek dla zawodników, świetną zabawę dla widzów i niewątpliwie jest przyjazna dla telewizji, o czym świadczy imponująca oglądalność na Red Bull TV.

Podczas każdej edycji Pucharu Świata, w piątek odbywa się trwający co najmniej 20 minut, wyścig XCC. Jest on rozgrywany na trasie o długości od 1 km do 1,5 km – czyli około dwóch do trzech minut na każde okrążenie. Start i meta to zazwyczaj to samo miejsce, gdzie zawodnicy startują podczas niedzielnego XCO. W elicie mężczyzn i kobiet 24 najlepszych zawodników w XCC zostaje ustawionych w trzech pierwszych rzędach podczas niedzielnego XCO, co daje znaczącą przewagą. Każdy z 40 zawodników otrzymuje punkty Pucharu Świata: 125 za pierwsze, 100 za drugie, 80 za trzecie itd.

XCC zastąpił Eliminatora (XCE), który pierwotnie został stworzony na prośbę rywalizujących drużyn, aby zorganizować dodatkowe wydarzenie podczas każdego weekendu Pucharu Świata UCI. XCE ma teraz własną, niezależną serię Pucharu Świata.
Szczegóły nowego formatu XCC, takie jak długość trasy i różnica w punktacji między XCC i XCO zostały omówione z menedżerami zespołów MTB UCI Elite, podczas gdy struktura wyścigów była definiowana.

XCC z pewnością przejmuje poprzednią rolę Eliminatora. Włączenie XCC do Pucharu Świata jest dwojakie – do klasyfikacji generalnej liczą się punkty z każdego wyścigu, a wyniki określają kolejność startu dla następnego wyścigu XCO. Oznacza to, że XCC od razu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem najlepszych zawodników, dzięki czemu stał się również niezwykle popularny wśród fanów.

Jak układały się wyścigi Short Track w 2018, a jak to wygląda w obecnym sezonie?

Runda otwierająca Puchar Świata XCO w 2018 roku w Stellenbosch (RPA) nie obejmowała nowego XCC. Jednak dwa pierwsze Short Track’i w 2018 doskonale odzwierciedlały dwie pierwsze rundy w 2019: Albstadt w Niemczech, a tydzień później Nové Mesto na Morave w Czechach.

Pierwszy, historyczny XCC wygrali Mathieu Van der Poel i Annika Langvad. Podium Elity Mężczyzn uzupełnili Sam Gaze z Nowej Zelandii i Mathias Flückiger ze Szwajcarii a w Elicie Kobiet dwie Szwajcarki — Jolanda Neff i Linda Indergand.

Nowa dyscyplina zaczęła natychmiast mieszać. Wielokrotny Mistrz Świata Nino Schurter na samym początku wyścigu miał defekt i nie ukończył wyścigu, co sprawiło, że stracił pozycję w pierwszym rzędzie i został zmuszony do przebicia się przez peleton, aby wygrać XCO.

Podczas drugiej rundy w Novym Mestie zwycięzcami zostali Sam Gaze i Annika Langvad. Pierwszą trójkę Elity Mężczyzn i Kobiet uzupełnili odpowiednio Mathieu Van der Poel i Nino Schurter oraz Pauline Ferrand-Prévot i Jolanda Neff.

Podobnie wyglądało otwarcie w 2019 roku, kiedy Van der Poel ponownie zwyciężył w Niemczech (Lars Forster zakończył na drugim miejscu, a Nino Schurter był trzeci). W wyścigu kobiet pojawiła się nowa twarz młoda Amerykanka Kate Courtney, która od razu wygrała Short Track. Jolanda Neff ukończyła jako druga, a podium dopełniła Kathrin Stirnemann.

Następnie w Novym Mestie Van der Poel zwyciężył ponownie – tuż za nim znaleźli się Maxime Marotte i Henrique Avancini. W Elicie Kobiet niespodziewanie wygrała Amerykanka Chloe Woodruff, wyprzedzając Annie Last i Jolande Neff.

W każdym, tegorocznym Short Tracku widzieliśmy już zwycięzcę XCC, który jednocześnie wygrał wyścig XCO: 23-letnia Courtney wygrała obydwa wyścigi w Niemczech a 24-letni Van der Poel w Czechach. Ten wyczyn w 2018 roku udał tylko raz – Langvad, także w Novym Miestie. Pokazuje to, że obydwie dyscypliny wcale nie mają dużej rozbieżności w wynikach. Przez cały sezon 2018 zwycięstwa w Short Tracku zostały podzielone między czterech czołowych zawodników: Van de Poela (2), Gazea (2), Schurtera (1) i Avanciniego (1). Spośród nich tylko Schurter wygrał wyścigi XCO (4). Zwycięstwa w XCO przypadły też Gerhardowi Kerschbaumerowi i Mathiasowi Flückigerowi – obaj stali na podium w XCC, ale żadnego nie wygrali.

W przypadku kobiet Langvad zdominowała XCC, wygrywając 5 wyścigów i tylko Alessandra Keller zdołała odebrać jej zwycięstwo w Andorze. Zwycięstwa w XCO zostały podzielone między Jolandę Neff (3), Annikę Langvad (1), Maję Włoszczowską i Gunn-Ritę Dahle Flesjå.
W 2019 odbędzie się siedem wyścigów, czyli o jeden więcej w porównaniu zeszłego sezonu.

Ilu różnych zwycięzców XCC zobaczymy? Czy dobra forma Van der Poela i Courtney pozwoli im podtrzymać dobrą passę? Czy poza kwalifikacjami do pozycji startowych XCO, jaki wpływ na klasyfikację generalną będzie miał wpływ Short Track?
To naprawdę trudne do przewidzenia i bardzo fascynujące. W tym sezonie będziemy mogli obserwować, jak rozwinie się sytuacja w Vallnord – Pal Arinsal (Andora), Les Gets (Francja), Val di Sole – Trentino (Włochy), Lenzerheide (Szwajcaria) i Snowshoe (USA). Równie ekscytujące jest oglądanie, jak XCC przyciąga nowych widzów.

Zdjęcia: Scott Sram MTB Team, Kuestenbrueck, Hartmann

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here