Młodzieżowe Mistrzostwa Europy | Włochy, Pila

0

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy MTB to impreza, która organizowana jest już od kilkunastu lat. Początkowo była zlokalizowana w austriackim Graz, a aktualnie rozgrywana jest we włoskiej miejscowości Pila. Polacy startują w MME od 2015 roku kiedy to po raz pierwszy polskie drużyny, Warszawski Klub Kolarski i Mitutoyo AZS Wratislawia Wrocław, wystawiły do rywalizacji swoich zawodników.

Formuła zawodów znacząco zmieniła się na przestrzeni lat w wielu aspektach. Niezmienny jest jednak kilkuetapowy charakter całej rywalizacji, kolarze startują bowiem dzień po dniu w kilku różnych konkurencjach. Kiedyś w skład klasyfikacji generalnej wchodziło pięć etapów: drużynowa jazda na czas, sztafeta, sekcje techniczne połączone ze skróconym wyścigiem XCO, maraton oraz standardowy wyścig cross country. Trzeba było także należeć do trzyosobowej drużyny złożonej z dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Do rywalizacji mogli przystąpić zawodnicy z kategorii młodzik, młodziczka, junior młodszy i juniorka młodsza.

Aktualnie Młodzieżowe Mistrzostwa Europy składają się z czterech etapów: indywidualnej jazdy na czas, sztafety, eliminatora i wyścigu XCO. Zawodnicy mogą także startować indywidualnie, nie należąc do żadnej drużyny. Kategorie wiekowe się nie zmieniły. Znacznemu utrudnieniu uległy jednak trasy, które są bardzo techniczne i oparte głównie na naturalnym terenie. Zawodnicy muszą więc wykazać się nie tylko wydolnością czy wytrzymałością, ale także umiejętnościami technicznymi. Trasa zawodów zlokalizowana jest na wysokości 2000 m.n.p.m stąd dodatkowa trudność polegająca na konieczności aklimatyzacji do warunków jakie panują w wysokogórskim terenie.

Do tej pory, na przestrzeni sześciu lat, najlepszym wynikiem wśród wszystkich polskich zawodników startujących w tym wyścigu, było 10 miejsce Matyldy Szczecińskiej w rywalizacji XCO w 2016 roku. W tegorocznej odsłonie MME wezmą udział cztery polskie zespoły i czterech zawodników indywidualnych:

Zespół 1 (Kamyk Radzymin MTB Team, młodzicy):
Natalia Dobrzyńska
Michał Gruca
Cezary Wścisły

Zespół 2 (Warszawski Klub Kolarski, juniorzy młodsi):
Hanna Mazurkiewicz
Maciej Jarosławski
Stefan Mandes

Zespół 3 (Warszawski Klub Kolarski, juniorzy młodsi):
Alicja Matuła
Leszek Jaśkiewicz
Szymon Lachowicz

Zespół 4 (Warszawski Klub Kolarski/Kamyk Radzymin MTB Team, juniorzy młodsi):
Kamila Klaus
Filip Surdyk
Leonard Granica

Indywidualnie: Kacper Urbanek i Aleksander Struzik (Warszawski Klub Kolarski, młodzicy) oraz Paweł Wawrzyńczyk i Mikołaj Langer (Warszawski Klub Kolarski, juniorzy młodsi).

Zawodnicy rozpoczną rywalizację 29 czerwca, a ostatni etap odbędzie się 3 lipca. Więcej informacji: PILABIKE.IT | UEC – Campionato Europeo Giovanile di Cross Country 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here