Polki i Polacy na podium w Czechach | Izomat MTB Cup Zadov 2022

0
fot. Pavel Křikava - fotografie

Dziś w miejscowości Zadov odbyła się kolejna edycja Izomat MTB Cup, czyli Pucharu Czech w kolarstwie cross country. Ciekawa, lecz wymagająca i selektywna trasa oraz ranga UCI C1 zachęciła do startu kilkuset zawodników z kilkunastu krajów. Pełna pętla liczyła 4,4 kilometra oraz 140 metrów przewyższenia.

fot. //www.facebook.com/ceskypoharxco/

Jako pierwsi na trasę ruszyli juniorzy młodsi. Na starcie stanęło 120 zawodników, co oznaczało niewielkie straty czasowe i walkę o każdą pozycję. Najlepszy okazał się Zsombor Takács, a na podium pojawili się także Kryštof Bažant oraz David Vašut. W wyścigu brała udział kadra Polski U17, a najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem był Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała), który wywalczył 17 miejsce.

W stawce juniorów zawodnik gospodarzy, Ondrej Novotny, nie dał swoim rywalom szans i o niespełna minutę wyprzedził Kolumbijczyka, Hugo Rodrigueza. Trzecią pozycję zajął Leszek Jaśkiewicz (KKW Wałbrzych), który jest aktualnie w bardzo dobrej dyspozycji i cały czas notuje rozwój swojego poziomu sportowego. Dobre wyniki odnotowali także Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) oraz Filip Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team) – odpowiednio na 11 i 14 miejscu. Wraz z juniorami wystartowali Mastersi, a Polskę reprezentował jeden zawodnik, Piotr Bereźnicki (JKK Jeleniogórski Klub Kolarski), który uzyskał dziewiątą lokatę na mecie. Zwyciężył Lukáš Bukovský.

W wyścigu kobiet świetnie zaprezentowała się Aleksandra Podgórska (Kross Orlen Cycling Team), która zajęła czwartą pozycję naprawdę niewiele tracąc do podium. Najlepsza okazała się Lia Schrievers, druga była Steffi Häberlin, a trzecia Jitka Čábelická. W top10 zameldowała się także klubowa koleżanka Oli, Matylda Szczecińska, zajmując open 7 miejsce i stając na drugim stopniu podium w klasyfikacji orliczek. Dziewiąta była Gabriela Wojtyła (Superior Zator), a trzynasta Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team).

Tuż za elitą kobiet podążały juniorki, którym przewodziła Simona Spěšná. Czeszka zdeklasowała rywalki meldując się na mecie ponad trzy minuty szybciej od Karli NovákovejEliški Hanákovej. Jedyna Polka w stawce, Tatiana Gromada (Pho3nix Cycling Team) była jedenasta. Wyrównana rywalizacja juniorek młodszych zakończyła się za to zwycięstwem Amálie Gottwaldovej. Druga i trzecia pozycja należała do Viktórii Hlavoňovej oraz Anny Hanákovej. Na 20 miejscu zmagania ukończyła Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), a na 22 Sara Bodkowska (KS Luboń Skomielna Biała).

Na starcie elity mężczyzn pojawił się między innymi Anton Cooper, więc wiadomo było, że poziom sportowy będzie naprawdę wysoki. Barw gospodarzy bronił za to Ondrej Cink, a do walki włączyli się również reprezentanci Polski. Przez długi czas to Bartłomiej Wawak prowadził cały wyścig, lecz zawodnik KOCT musiał ostatecznie uznać wyższość Coopera oraz Georga Eggera. Dwunasty Filip Helta (Kross Orlen Cycling Team), czternasty Karol Ostaszewski (JBG2 Cryospace). Pozostali Polacy poza pierwszą dwudziestką.

Szczegółowe wyniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here