Zapowiedź Mistrzostw Europy XCO/IE Kraków 2023

25 czerwca na nowo powstałej trasie w Krynicy-Zdrój rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy XCO w kategorii Elity kobiet i Elity mężczyzn w ramach Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023.

0
fot. European Games Krakow Małopolska 2023

Program – 25 czerwca:

11:30 – wyścig Elity kobiet

14:15 – wyścig Elity mężczyzn

Bartek Wolinski/Red Bull Content Pool

Faworyci:

W elicie kobiet zgłoszone zostały wszystkie zawodniczki, które w ubiegły weekend zameldowały się na podium Pucharu Świata w Leogang – Puck Pieterse (Królestwo Niderlandów), Mona Mitterwallner oraz Laura Stigger (obie Austria). O obronę tytułu zdobytego przed rokiem w Monachium walczyć będzie Loana Lecomte (Francja). W gronie faworytek wymienić należy także obecną Mistrzynie Świata Pauline Ferrand Prevot (Francja) oraz aktualną Mistrzynię Olimpijską Jolandę Neff (Szwajcaria). W szerokim gronie zawodniczek, które powinny włączyć się do walki o medale są także kolejne reprezentantki Szwajcarii: Alessandra Keller oraz Sina Frei, a także reprezentantki Królestwa Niderlandów: Anne Tauber i Anne Terpstra. Z „drugiego szeregu” do walkie o medale włączyć mogą się także: Janika Loiv (Estonia), Martina Berta i Chiara Teocchi (obie Włochy).

Leogang KolarzKlub

W elicie mężczyzn do startu także zostali zgłoszeni wszyscy zawodnicy z podium ostatniego Pucharu Świata – Lars Forster (Szwajcaria), Luca Schwarzbauer (Niemcy) oraz Ondrej Cink (Czechy). Do walki o medale powinni włączyć się także: Włoch Luca Braidot, Hiszpan David Valero Serrano, Belgowie Jens Schuermans i Pierre De Froidmont, Łotysz Martins Blums, a także Rumun Vlad Dascalu. 

European Games Krakow-Malopolska 2023

Trasa:

Według przygotowanego przez organizatorów przewodnika technicznego trasa wyścigu liczy 4200 metrów długości i 173 metry przewyższenia. Wybudowana trasa w większości składa się ze sztucznie przygotowanych ścieżek oraz przeszkód, co w perspektywie mocnych opadów deszczu w Krynicy w ostatnich dniach powinno pozwolić na bezproblemowe rozegranie wyścigów. Po pierwszych treningach od zawodników można usłyszeć, że zdecydowanie najtrudniejszym elementem trasy są przygotowane rockgardeny. Najczęściej pojawiającą się opinią na temat trasy jest, że jest ona „techniczna”.

Po tym linkiem można obejrzeć objazd trasy wykonany przez Michała Topora.

fot. PKOL

Reprezentacja Polski:

Na podstawie kwalifikacji, do których liczone były wyniki z wyścigów w Jeleniej Górze i Wałbrzychu wyłoniona została 16-osobowa kadra:

Kobiety:

Antonina Białek, Klaudia Cichacka, Klaudia Czabok, Paula Gorycka, Zuzanna Krzystała, Karolina Mikołajewska, Aleksandra Podgórska, Gabriela Wojtyła

Mężczyźni:

Paweł Bernas, Filip Helta, Maciej Jeziorski, Krzysztof Łukasik, Karol Ostaszewski, Karol Rożek, Michał Topór, Bartłomiej Wawak

Kibicowanie na miejscu:

Lokalizacja trasy wyścigu w Google Maps

Miejsca parkingowe na ulicy Ebersa są zarezerwowane dla pojazdów organizacyjnych IE Kraków-Małopolska 2023. Najbliższe dostępne dla kibiców parkingi zlokalizowane są przy ulicy Zdrojowej, ulicy Pocztowej oraz przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Przed wyścigiem Elity kobiet, od godziny 9:30 zaplanowany jest ostatni oficjalny trening na trasie wyścigu. Z racji na świeże podłoże wokół trasy wyścigu organizatorzy zalecają kibicom zaopatrzyć się w solidne obuwie. Dekoracje medalowe odbędą się bezpośrednio po zakończeniu wyścigów (odpowiednio 13:20 dla kobiet i 16:05 dla mężczyzn).

Kibicowanie w internecie/przed TV:

TVP Sport planuje przeprowadzić transmisje w kanale TV jedynie z pierwszych kilkudziesięciu minut każdego z wyścigów. Dostępne za to będą transmisje online i w aplikacji TVP Sport:

WYŚCIG KOBIET

WYŚCIG MĘŻCZYZN

W pełni wyścigi powinny być transmitowane w TV na kanale Eurosport 1. Dostępna będzie również transmisja w aplikacji player z komentarzem Adama Probosza w wyścigu kobiet i Karola Dziambora w wyścigu mężczyzn.

Na naszym Instagram’ie postaramy pokazać się Wam imprezę od kulis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here