Maratony Kresowe po raz dziesiąty w Michałowie!

0

Zwycięzcą dziesiątej edycji Maratonu Kresowego MTB w Michałowie po finiszu z trzyosobowej grupy został Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). W głównym wyścigu kobiet bezkonkurencyjna okazała się niezwykle utalentowana piętnastolatka z Litwy Aiste Butautaite (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja). Mimo deszczowej pogody na starcie stanęło około trzystu zawodników. Wśród nich znalazła się drużyna z Litwy oraz zawodnik z Białorusi.

Michałowo przywitało zawodników chmurami, z których co chwilę spadały krople deszczu. Jednak w miasteczku zawodów dominował nastrój kolarskiego święta i radości z możliwości kolejnego spotkania. Zawodnicy startowali znad zalewu na rzece Supraśl. Trasa wyścigu prowadziła w całości przez Puszczę Knyszyńską, która w okolicach Michałowa jest dzika i nieznana. Zawodnicy przejeżdżali m.in. obok tajemniczych obiektów pamiętających czasy zimnej wojny, takich jak choćby ukryte w głębokim wąwozie szerokie tory, czy baza paliwowa z ogromnymi zbiornikami ukrytymi głęboko pod ziemią.

Mimo, że była to jubileuszowa, dziesiąta edycja wyścigu, to organizatorom udało się zaskoczyć odmienioną trasą nawet stałych uczestników. Wiele odcinków było pokonywanych przez kolarzy po raz pierwszy. MIchałowo nie leży w górach, ale na dystansie 62 kilometrów maratończycy zmierzyli się trasą, na której było ponad 1000 metrów przewyższeń. Dodatkowo padający deszcz i błotniste odcinki podniosły trudność wyścigu.

O zwycięstwie w Maratonie zadecydował sprinterski pojedynek trzech młodych zawodników z Białegostoku. Cała trójka kolarskie umiejętności zdobywała w miejscowym klubie UKS Wygoda Białystok, choć obecnie reprezentują już różne barwy.  Największą mocą na finiszowych metrach popisał się dziewiętnastoletni Szymon Pomian, który od dwóch sezonów reprezentuje drużynę GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier. Drugie miejsce zajął zwycięzca dwóch poprzednich wyścigów Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok). Za niespodziankę można uznać dopiero trzecie miejsce Piotra Kryńskiego (Warszawski Klub Kolarski), mistrza Polski MTB XCO w kategorii U23.

Dla kobiet główny wyścig został rozegrany na dystansie Peleton CST Półmaraton, który w Michałowie liczył około 36km. Czwartą wygraną z rzędu odniosła rewelacyjna juniorka z Kowna Aiste Butautaite reprezentująca polsko-litewską drużynę Sprint-rowery.pl – KSM Gaja. Na drugim miejscu finiszowała mieszkanka Michałowa Ula Paska (GRZMOT Podlasia). Na najniższym miejscu podium stanęła Edyta Kryńska (Dabarti Team).

Wśród mężczyzn drugie zwycięstwo w sezonie odniósł Waldemar Sadowski (Zabłudów TEAM), który jest w tym roku w życiowej formie. Na finiszu pokonał młodszego o ćwierć wieku juniora Mikołaja Szeligę (MTB SUWAŁKI) oraz ubiegłorocznego zwycięzcę klasyfikacji generalnej Dawida Bojarczaka (MILSPORT Team).

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich kategorii wiekowych. Deszcz nie przestraszył najmłodszych kolarzy. Na starcie wyścigu Mikro Biciklo stanęło szesnastu zawodników. Jak zawsze HurtowaniaZabawek.pl nagrodziła wszystkich uczestników, bez względu na zajętą lokatę. Wyścig Mini przeznaczony dla rowerzystów w wieku 7 – 12 lat. W Michałowie trasa tego wyścigu liczyła 9 kilometrów. Najszybsi okazali się Michał Dereszkiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) oraz Maja Kateszczenko (MTB EŁK PROSTKI).

Równolegle z wyścigiem Mini odbywa się “ćwierćmaraton” o nazwie FIT. Jest on adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik (13-14 lat), a także do wszystkich początkujących amatorów. Najszybszy na dystansie 16 kilometrów okazał się trzynastolatek z Białegostoku Mateusz Jabłoński reprezentujący UKS Wygoda Białystok. Tylko trzy sekundy do zwycięzcy wyścigu straciła najszybsza z zawodniczek Marecka Zuzanna, także z klubu UKS Wygoda Białystok.

W czasie dekoracji najlepszych wyróżniania specjalne zawodników otrzymali: Andrzej Sosna (WestRock Bike Team), Dawid Ajvazi (Équipe de fou) oraz Jakub Cieśluk (UKS Wygoda Białystok). Dołączyli oni do elitarnego grona kolarzy, którzy ukończyli ponad sto wyścigów z cyklu Maratony Kresowe. Co ciekawe najmłodszy w tym gronie Jakub Cieśluk ma zaledwie 18 lat.

Współorganizatorem wyścigu był Urząd Miejski w Michałowie. Wydarzenie uzyskało wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sortu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w nadbużańskim Mielniku już w najbliższą niedzielę 11 lipca. Więcej informacji i pełne wyniki: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Michałowie:

Maraton (62km) – mężczyźni:

1 Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) – 2:15:29

2 Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok) – 2:15:31

3 Kryński Piotr (Warszawski Klub Kolarski) – 2:15:31

4 Arciszewski Paweł (Start Białystok) – 2:15:38

5 Budziński Jakub (MTB SUWAŁKI) – 2:18:43

Peleton CST Półmaraton (36km) – kobiety:

1 Butautaite Aiste (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 1:34:07

2 Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 1:34:35

3 Kryńska Edyta (Dabarti Team – 1:36:46

4 Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 1:39:52

5 Citko Katarzyna (Rosti MTB Team) – 1:40:31

Peleton CST Półmaraton (36km) – mężczyźni:

1 Sadowski Waldemar (Zabłudów TEAM) – 1:21:40

2 Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 1:21:41

3 Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:21:47

4 Samborski Bartosz (Dabarti Team) – 1:23:44

5 Grzyb Paweł (MTB SUWAŁKI) – 1:23:44

FIT (16km) – kobiety:

1 Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 37:27

2 Gilewska Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 44:30

3 Wójtowicz Beata (GKK Peleton Okszów) – 48:00

FIT (16km) – mężczyźni:

1 Jabłoński Mateusz (UKS Wygoda Białystok) – 37:24

2 Wierzbicki Maksymilian (MTB EŁK PROSTKI) – 37:25

3 Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) – 37:26

Mini (9km) – dziewczynki:

1 Kateszczenko Maja (MTB EŁK PROSTKI) – 23:30

2 Supińska Anna (MTB EŁK PROSTKI) – 24:45

3 Jelska Anna (WestRock Bike Team) – 27:36

Mini (9km) – chłopcy:

1 Dereszkiewicz Michał (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 23:08

2 Fiedorowicz Jakub (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 23:16

3 Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 23:16

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here