Maratony Kresowe rozpoczęły sezon w Białymstoku

0

Maratony Kresowe MTB rozpoczęły 14. sezon w Białymstoku etapem jazdy indywidualnej na czas (XCT). W głównych wyścigach najszybsi okazali się zawodnicy z Litwy Vilte Kriauciunaite (Dviratai-Daistatus) i Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl).

Areną zmagań ponad trzystu rowerzystów był białostocki Las Pietrasze. który oferuje bardzo urozmaicony teren. Trasa miała charakter interwałowy. Właściwie na trasie nie było płaskich odcinków. Było sporo ciekawych singli i kilka sztywnych podjazdów, w tym na kończąca rundę „Górkę na Pietraszach”.

Jazda indywidualna na czas bywa nazywana „etapem prawdy”. O wyniku decydują jedynie umiejętności zawodników, gdyż nie mogą oni jechać na kole rywali czy naśladować tego jak inni pokonują zakręty lub inne przeszkody terenowe. Trzeba także umiejętnie rozłożyć siły na cały dystans. Na rowerzystów czekały cztery dystanse. Dzieci w wieku do 12 lat zmierzyły się dystansem 5 kilometrów. Młodzicy 13-14 lat oraz początkujący kolarze rywalizowali w wyścigu FIT z rundą o długości 12-tu kilometrów. Jak zawsze najwięcej zawodników wybrało Półmaraton, który w Białymstoku liczył 24 kilometry. Maratończycy zmierzyli się z trzema rundami i dystansem 36 kilometrów.

W wyścigu wzięła udział najliczniejsza od dwóch lat grupa zawodników z Litwy. I to oni na głównych dystansach wystąpili w rolach pierwszoplanowych. Na dystansie Maraton najlepszy był wielokrotny zwycięzca wyścigów z cyklu Maratony Kresowe Sarunas Pacevicius z Kowna. Drugie miejsce zajął jego rodak Arturas Kazakevicius (Dviratai-Daistatus). Honoru gospodarzy bronił Białostoczanin Piotr Kryński reprezentujący Warszawski Klub Kolarski.

Dla Pań głównym dystansem był Półmaraton. Klasą dla siebie była Litwinka Vilte Kriauciunaite (Dviratai-Daistatus). Cztery minuty do zwyciężczyni straciła uzdolniona piętnastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). Na najniższym stopniu podium stanęła inna Litwinka Jurgita Lunyte (Sprint-Rowery.pl).

Wśród mężczyzn najszybszym zawodnikiem Półmaratonu był Dawid Bojarczak (Milsport Team). Ponad minutę do zwycięzcy stracił Radosław Lotkowski (Zabłudów Team). Na najniższy stopień podium wjechał Krystian Kalinowski (AGR Podlasie). Okazało się, że jest on nie tylko znakomitym kolarzem, ale też doskonałym biegaczem. Krystian stanął także na podium w przedpołudniowym biegu „Szpurt” na dystansie 5 kilometrów oraz wygrał kresową kombinację Dual.

Biegacze rywalizowali przed kolarzami na tych samych trasach MTB. W 2022 roku imprezy z cyklu Maratony Kresowe zmieniły się w sportowe święto, które łączy biegaczy i rowerzystów oraz entuzjastów obu tych dyscyplin. Nowy cykl biegów terenowych został nazwany Kresowe Trail. Rywalizacja Dual to bieg na dystansie nazwanym “Szpurt” (5-10km), a następnie rowerowy Półmaraton.

W wyścigu FIT adresowanym przede wszystkim do kategorii Młodzik najszybsi byli zawodnicy z drużyny MTB Ełk-Prostki, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Najszybszy wśród nich był Maksymilian Wierzbicki. Wśród Młodziczek zdecydowanie najlepsza była Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach), która Maję Kateszczenko z Prostek wyprzedziła o ponad trzy i pół minuty.

Także w wyścigu Mini dominowali podopieczni Dariusza Gajdzińskiego z drużyny MTB Ełk-Prostki. Wśród dziewczynek najszybsza była Anna Supińska, zaś wśród chłopców Sebastian Szumski.

Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Białystok. Impreza uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Augustowianka, Waszczukowe, Milsport.

Więcej informacji i pełne wyniki na stronie Maratonów Kresowych.

Wyniki – Jazda Indywidualna na Czas (XCT) – Białystok – 2022-04-10

Maraton (mężczyźni):

1. Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl) – 01:16:44
2. Arturas Kazakevicius (Kaunas Cycling Team) – 01:18:11
3. Kryński Piotr (Warszawski Klub Kolarski) – 01:18:35

Półmaraton (kobiety):

1. Vilte Kriauciunaite (Dviratai-Daistatus) – 01:01:01
2. Nikola Gliniecka (SOKÓLSKI KLUB KOLARSKI SOKÓŁ) – 01:05:01
3. Jurgita Lunyte (Sprint-Rowery.pl) – 01:06:28

Półmaraton (mężczyźni):

1. Dawid Bojarczak (Milsport Team) – 54:03
2. Radosław Lotkowski (Zabłudów Team) – 55:20
3. Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) – 55:29

FIT (mężczyźni):

1. Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK-PROSTKI) – 28:52
2. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI) – 29:58
3. Sebastian Szumski (MTB EŁK-PROSTKI) – 30:32

FIT (kobiety):

1. Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 33:42
2. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) – 37:13
3. Małgorzata Walendzewicz (MTB Suwałki) – 39:41

Mini (chłopcy):

1. Sebastian Szumski (MTB EŁK PROSTKI) – 12:30
2. Miłosz Chadukiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 12:32
3. Jan Chadukiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 12:33

Mini (dziewczynki):

1. Anna Supińska (MTB EŁK-PROSTKI) – 14:38
2. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) – 14:56
3. Anna Jelska (3T Białystok) – 15:50

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here