Maratony Kresowe w Gminie Chełm wystartowały po raz jedenasty

0

Zwycięzcą jedenastej edycji Maratonu Kresowego na Pagórach Chełmskich został Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). W głównym wyścigu kobiet rozegranym na dystansie Peleton CST Półmaraton wygrała Zofia Rowińska (MTB SUWAŁKI).

Trasa wyścigu została poprowadzona przez zalesioną, malowniczą Kumową Dolinę. Kolarze ścigali się na dynamicznej, urozmaiconej rundzie o długości ok. 19 kilometrów. Nie zabrakło też bardzo ciekawego, technicznego odcinka w okolicy chełmskiej strzelnicy. Z powodzeniem mógłby się znaleźć na rundzie każdego wyścigu XCO.

Już na pierwszej rundzie dystansu Maraton zaatakował Szymon Pomian. Młody zawodnik GKS Cartusia z kolejnymi kilometrami powiększał przewagę nad rywalami. Na mecie wyniosła ona ponad sześć i pół minuty. Drugie zajął ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl), który na finiszu pokonał Sarunasa Paceviciusa z Litwy.

Wśród kobiet najszybsza była juniorka z drużyny MTB Suwałki, Zofia Rowińska. Drugie miejsce Moniki Mazur jest powtórzeniem przez zawodniczkę wyniku sprzed roku. Trzecie miejsce zajęła piętnastolatka z Litwy Aiste Butautaite (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja)

W Peleton CST Półmaratonie najbardziej widoczni byli zawodnicy Vortune Equty Bike Team Lublin, którzy wygrali kilka kategorii wiekowych, klasyfikację indywidualną Open i drużynową. Zwyciężył Tomasz Siewierski, który w Janowie był najlepszy także w roku 2018. Niespełna pół sekundy do zwycięzcy stracił Dawid Bojarczak (MILSPORT Team). Trzecie miejsce zajął szesnastoletni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Swoją kategorię wiekową wygrał gospodarz wyścigu, wójt Gminy Chełm, Wiesław Kociuba.

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich kategorii wiekowych. Pierwsze na starcie stają dzieci. W Janowie w wyścigu Mikro Biciklo stanęło na starcie 34 przedszkolaków. Wyścigowi jak zawsze towarzyszyły ogromne emocje rodziców. Dzięki patronowi rywalizacji HurtowniaZabawek.pl, każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal i upominek, aby pierwsze zawody w życiu pozostawiły miłe wspomnienia.

Po wyścigu przedszkolaków na starcie wyścigu Mini (6,4 km) stanęły dzieci w przedziale wiekowym 7 – 12 lat, które rywalizują w sześciu kategoriach. Najszybszy w tym wyścigu był Jakub Bącik (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Wśród dziewczynek zwyciężyła Aleksandra Kaliszuk z Chełma.

Dla Młodzików, czyli zawodników w wieku 13 i 14 lat oraz wszystkich początkujących zawodników jest dedykowany wyścig FIT. W Janowie na dystansie 17,4 km najszybszy był Jakub Łukaszewicz (UKS Wygoda Białystok). Wśród kobiet wygrała Marta Banach- Klujewska z Terespola.

Współorganizatorem wyścigu był Urząd Gminy Chełm. Organizację wyścigu wsparło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, firma Aqua East oraz Nadleśnictwo Chełm. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w Narewce z trasą w Puszczy Białowieskiej w niedzielę 8 sierpnia. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki – Maraton Kresowy – Janów (Gmina Chełm) – „O Niedźwiedzi Pazur”

Maraton – 57,9 km:

 1. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) – 2:11:01
 2. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 2:17:34
 3. Pacevicius Sarunas (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 2:17:37
 4. Zawadzki Marcin (MISTRAL Radio Białystok) – 2:24:57
 5. Pomian Sławomir (Rosti MTB Team) – 2:28:25

Peleton CST Półmaraton – 38,6 km – Mężczyźni:

 1. Siewierski Tomasz (Vortune Equty Bike Team Lublin) – 1:33:42
 2. Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:33:43
 3. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 1:34:07
 4. Oleszkiewicz Remek (Ale Jazda Zamość) – 1:34:42
 5. Michalski Michał (SofarSolar LKKG MTB Team) – 1:35:57

Peleton CST Półmaraton – 38,6 km – Kobiety:

 1. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 1:51:01
 2. Mazur Monika (Ale Jazda Zamość) – 1:51:37
 3. Butautaite Aiste (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 1:52:32
 4. Makowska Katarzyna (Lublin) – 1:53:24
 5. Kłębokowska Karolina (Pie3cki Team) – 2:09:09

FIT – 17,4 km – Mężczyźni:

 1. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 46:53
 2. Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) – 46:54
 3. Jabłoński Mateusz (UKS Wygoda Białystok) – 46:54

FIT – 17,4 km – Kobiety:

 1. Banach Klujewska Marta (Sportgang Wysportowani Racing Team) – 1:06:41
 2. Gustaw Agnieszka (PZU SPORT TEAM) – 1:07:15
 3. Gregosiewicz Agnieszka (Lublin) – 1:07:16

MINI – 6,4km – Chłopcy:

 1. Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 18:59
 2. Jabłoński Kamil (Białystok) – 19:33
 3. Misiec Filip (GKK Peleton Okszów) – 19:40

Mini – 6,4km – Dziewczynki:

 1. Kaliszuk Aleksandra (Chełm) – 24:24
 2. Wolanin Martyna (AKK Chełm) – 26:44
 3. Świątek Tatiana (Janów) – 35:50

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here